Pravidla pro národní parky? Zmatek, poslanci podávají protichůdné návrhy

Praha – Poslanci se vyjadřují k vládní předloze týkající se čtyř českých národních parků. Návrhy úprav se už objevují ve sněmovním systému, problémem však je, že některé jsou úplně protichůdné. Sněmovna ale bude při závěrečném schvalování normy hlasovat jen o těch, k nimž se poslanci přihlásí ve druhém čtení. Toto kolo projednávání předlohy dolní komora dosud nedokončila.

Přidejte svůj názor

Šumava
doporučujeme

Jednat se bude o změně pravidel pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Občanský demokrat Jan Zahradník chce například zrušit ustanovení, která by podle něho vedla k bezzásahovosti v nejcennějších, takzvaných přírodních zónách parků. Lidovec Jiří Junek naopak navrhuje, aby zákon od počátku zakotvil nejnižší možnou rozlohu těchto přírodních zón.

I když se má předloha vztahovat na všechny národní parky, nejvíce diskuzí se vede o Šumavě. Jihočeský poslanec Zahradník navrhuje vypustit pasáž, podle které je dlouhodobým cílem ochrany národních parků i „zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů". To podle něj v podstatě znamená bezzásahovost. Zahradník naopak chce, aby i v nejcennějších částech parků byly možné zásahy „za účelem ochrany, obnovy a podpory ekologické stability lesních ekosystémů", což by zahrnovalo třeba boj proti kůrovci.

Naopak Junkův návrh předpokládá, že přírodní zóna by musela tvořit v různých časových horizontech více než polovinu rozlohy národních parků. Například u Šumavy by se tohoto stavu muselo dosáhnout do 18 let.

Junek poukázal, že v současnosti se například péče Národní park Šumava mění s každým ministrem životního prostředí a novým ředitelem národního parku. I proto by podle něj měly být stanoveny základní mantinely pro rozlohu a rozšiřování přírodní zóny v jednotlivých národních parcíchstanovit zákonem. Chce taky, aby nejvíce chráněné přírodní zóny nebylo do budoucna možné přeřazovat do méně cenných zón.

Junek taky chce, aby stát by nesměl v národních parcích prodávat žádné pozemky a aby se současné plochy určené pro možnou zástavbu směly rozšiřovat jen v takovém veřejném zájmu, který převažuje nad ochranou přírody. Zahradník naopak požaduje zrušení předkupního práva státu i k pozemkům, které je možné podle územního plánu obcí zastavět, nejen k těm, které jsou v již zastavěném území. Občanský demokrat Petr Bendl navrhuje zrušit předkupní právo státu na pozemky v národních parcích, v rezervacích a na územích přírodních památek úplně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V bio vejcích odhalen insekticid DDT. Jak se do nich dostal? Zakázaný je…

23.08.2019 16:01 Aktualizováno Veterináři zjistili při mimořádné kontrolní akci bio produktů u jihočeského producenta ekologických…

Mela na Staromáku: Aktivisté blokovali vchod do ministerstva

23.08.2019 15:36 Aktualizováno Členové hnutí Extinction Rebellion dnes zhruba dvě hodiny blokovali vchod do ministerstva pro…

Farmářka týrala krávy hladem, tvrdí policie. Polovina stáda uhynula

23.08.2019 12:26 Úhyn téměř tří desítek krav má podle kriminalistů na svědomí osmačtyřicetiletá chovatelka skotu ze…

Jed na hraboše má další oběti, na Opavsku uhynuli čápi. Začalo vyšetřování

22.08.2019 16:25 Aktualizováno Ochránci přírody našli na Opavsku dva uhynulé čápy bílé, u nichž testy potvrdily otravu toxickým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama