Herbicidu Roundup zvoní hrana, Jurečka chce zkrátit dobu jeho užívání

Praha – Evropští ministři zemědělství budou dnes a zítra jednat o používání herbicidu glyfosátu. Ten se v České republice prodává pod jménem Roundup. Pro podporu zkrácení doby jeho používání se vysloví také Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ministerstvo zemědělství
doporučujeme

ČR dříve podporovala prodloužení používání Roundupu na dobu 15 let. Podle Hnutí Duha se ale nemusí používat vůbec, dá se prý nahradit i vhodnou orbou. „U glyfosátu podporuji zkrácení doby registrace a zúžení jeho použití. Ukončit jej nyní by byl velký problém, nemáme bezpečnější náhradu," napsal na twitter Jurečka.

Jeho rozhodnutí ocenili ekologové. „Je dobře, že ministr Jurečka mění svoji pozici a bere v potaz lidské zdraví. Ale není důvod, aby zůstal na půli cesty. Glyfosát je podle nezávislých vědeckých výzkumů možné zakázat zcela a hned," uvedk programový ředitel Hnutí Duha Josef Koželouh. Podle Kláry Kyralové z hnutí ekologičtí zemědělci glyfosát nepoužívají vůbec. Proti obnovení licence se podle ekologů postavily například Francie, Nizozemsko, Švédsko, Dánsko a Německo.

Glyfosát je zařazen na seznamu Světové zdravotnické organizace jako lehčí karcinogen. V těle jej má podle studie z roku 2013 šest z deseti Čechů. V Evropě byl výskyt zaznamenán u 45 procent testovaných lidí, látka na hubení plevele se podle ekologů nadužívá. V Česku bylo však na glyfosát testováno jen deset lidí, v Evropě celkem 184.

Látka může ohrozit vývoj lidského plodu, zvyšuje riziko genetických mutací a rakoviny. Z těla se ale dostane už po týdnu, proto je jeho přímý vliv na lidské zdraví těžko prokazatelný. V přírodě snižuje biologickou rozmanitost a vyplavuje se z půdy do podzemních vod. Roundup se kromě hubení plevele na polích používá k postřikům v parcích nebo na železnici. Do těla se může dostat v jídle, vdechnutím nebo dotykem.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V bio vejcích odhalen insekticid DDT. Jak se do nich dostal? Zakázaný je…

23.08.2019 16:01 Aktualizováno Veterináři zjistili při mimořádné kontrolní akci bio produktů u jihočeského producenta ekologických…

Mela na Staromáku: Aktivisté blokovali vchod do ministerstva

23.08.2019 15:36 Aktualizováno Členové hnutí Extinction Rebellion dnes zhruba dvě hodiny blokovali vchod do ministerstva pro…

Farmářka týrala krávy hladem, tvrdí policie. Polovina stáda uhynula

23.08.2019 12:26 Úhyn téměř tří desítek krav má podle kriminalistů na svědomí osmačtyřicetiletá chovatelka skotu ze…

Jed na hraboše má další oběti, na Opavsku uhynuli čápi. Začalo vyšetřování

22.08.2019 16:25 Aktualizováno Ochránci přírody našli na Opavsku dva uhynulé čápy bílé, u nichž testy potvrdily otravu toxickým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama