Stát chce delší zkoumání lokalit kvůli jadernému úložišti, obce se bouří

Praha - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v sedmi lokalitách vytipovaných pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva požádala ministerstvo životního prostředí o prodloužení možnosti jejich výzkumu o další dva roky. Obce jsou znepokojeny.

Ministerstvo životního prostředí
doporučujeme

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku, Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Kraví Hory na Žďársku. Obce z pěti lokalit podaly loni žalobu na stát kvůli rozhodnutí ministra životního prostředí. Ten zamítl jejich námitku proti povolení geologických průzkumů.

Již dříve podalo ve všech sedmi lokalitách 18 obcí a šest spolků žaloby proti stanoveným průzkumným územím. "Nedá se předpokládat, že tyto budou s prodloužením průzkumů souhlasit, a čeká nás tedy nové kolo vleklých sporů," uvedl starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek.

Obce jsou znepokojené tím, že stát podle nich opět mění své postupy. Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v polovině července uvedl, že nebude usilovat o prodloužení průzkumu ve všech sedmi oblastech a chce se soustředit na lokality Horka a Kraví hora na Vysočině.

"SÚRAO pouze dokončuje započaté aktivity z minulosti," sdělila dnes ČTK náměstkyně ministra průmyslu pro řízení sekce energetiky Lenka Kovačovská.

Nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady musí být podle starostů nejprve prodiskutována a přijata, je třeba jasně nastavit kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno, a také upravena legislativa, zejména přijat zákon posilující práva obcí.

"Dnešní zpráva SÚRAO opět potvrzuje letitý postoj této instituce k obcím a občanům v lokalitách - na nic se vás nebudeme ptát a rozhodovat budeme bez vás. Opět neplatí sliby, že bez souhlasu obcí se nebude dále zkoumat. Opět zajímavé načasování zásadního správního řízení do vánočních a novoročních svátků," dodal Klásek.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. O finálním umístění hlubinného úložiště má vláda rozhodnout do roku 2025.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další ekologická havárie: Do Bečvy opět unikla chemikálie, na hladině je…

27.10.2020 16:59 Aktualizováno Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince dnes unikla neznámá látka. Na hladině se vytvořila pěna…

Lékaři žádají brzký konec spalování uhlí. Petici podepsali Pafko či Pollert

26.10.2020 12:57 Někteří čeští lékaři iniciovali kampaň, která žádá brzký konec těžby a spalování uhlí. Signatáři…

Ministr Brabec odmítl výzvu k rezignaci kvůli zákonu o odpadech

23.10.2020 14:16 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odmítl výzvu k rezignaci, kterou mu adresoval…

Konec doby uhelné v Česku? Komise probrala tři scénáře, datum doporučí v…

20.10.2020 12:43 Datum útlumu využívání uhlí v Česku doporučí takzvaná uhelná komise vládě na svém příštím zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama