Ptačí chřipka děsí ČR: Chovatele postihne zákaz převozu drůbeže. Virus řádí i na Slovensku

Moravský Krumlov/Bratislava - V Česku se po deseti letech objevila ptačí chřipka. Veterinární opatření proti šíření viru na jižní Moravě postihne větší chovatele, kteří se ocitnou ve vytyčeném ochranném a dozorovém pásmu. Také sousední Slovensko ohlásilo výskyt ptačí chřipky, v krátké době již druhý.

Ilustrační foto

V těchto pásmech se ptáci mimo jiné nesmějí převážet. "Drůbež tedy nelze prodávat a odvážet do obchodů," řekl ČTK ředitel Krajské veterinární správy Jaroslav Salava.

Ochranné pásmo bude vytyčeno tři kilometry okolo ohniska, dozorové pásmo deset kilometrů. Potvrzené úhyny na ptačí chřipku, konkrétně již potvrzený virus H5N8, jsou zatím z malochovů v Ivančicích a v Moravském Krumlově. V Ivančicích už byla zvířata utracena, ve čtvrtek udělají veterináři totéž za asistence hasičů v Krumlově. "Ještě předtím ale musíme doručit rozhodnutí chovateli," vysvětlil Salava. Usmrcená zvířata skončí v kafilerii Agrisu Medlov.

Typ viru H5N8 byl zatím podle Státní veterinární správy jen u chovu krůt v Ivančicích, na určení subtypu u uhynulých labutí a ve druhém hospodářství se ještě čeká.

Psali jsme:  

Opatření v dozorovém pásmu má trvat měsíc po dezinfekci infikovaného hospodářství, opatření v ochranném pásmu se zruší po 21 dnech. Najdou-li se však v chovech další nakažená zvířata, budou se opatření automaticky prodlužovat. "Je pravděpodobné, že lidé teď budou všímavější, když najdou uhynulého ptáka," uvedl Salava. Veterináři zřídili krizovou linku 720 995 213, kam lidé mohou nálezy hlásit.  Lidé nemusejí mít obavu, protože virus není prakticky přenosný na člověka.

Slovensko v krátké době ohlásilo druhý výskyt ptačí chřipky. "Soukromý veterinární lékař pečující o ptáky chované v ZOO Košice zpozoroval klinické příznaky u čtyř kusů kachny pižmové lesklé (Cairina moschata). Ptáci byli následně odchyceni, utraceni a odesláni na laboratorní vyšetření," uvedlo slovenské ministerstvo zemědělství. Testy v úterý potvrdily přítomnost viru H5 ve zkoumaných vzorcích.

Košická zoo byla pro veřejnost až do odvolání uzavřena, v jejím okolí úřady zavedly pásma ochrany a dohledu a příslušná opatření proti šíření nákazy. V zoo je podle dostupných informací chovaných 341 ptáků.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje