Veterináři vymezili ochranné a dozorové pásmo kvůli ptačí chřipce, plánují jeho rozšíření

Moravský Krumlov – Dnes odpoledne byla přesně vymezena ochranná a dozorová pásma kvůli dvěma chovům drůbeže v Ivančicích a Moravském Krumlově, v nichž se potvrdila nákaza ptačí chřipkou.  Krajská veterinární správa (KVS) chce co nejdříve pásma rozšířit vzhledem ke třetímu nálezu v místní ivančické části Letkovice.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Nařízení přesně vyjmenovává obce, které jsou v ochranném pásmu v okruhu tří kilometrů a které jsou v dozorovém pásmu v okruhu deseti kilometrů. „Nařízení je živý organismus, který se bude upravovat podle dalších případných nálezů ptačí chřipky v chovech," uvedl ředitel KVS Jaroslav Salava. 

V ochranném pásmu jsou se svými místními částmi Ivančice a Moravský Krumlov, dále Oslavany, Moravské Bránice, Řeznovice, Vedrovice, Olbramovice a Rybníky.

Psali jsme:  

Nařízení stanovuje povinnosti pro obce a pro chovatele. V ochranném pásmu musejí obce zajistit do 10. ledna soupis všech hospodářství, kde se chová drůbež či jsou drženi ptáci v zajetí. Obce také musí zajistit kontejnery či jiné uzavíratelné nepropustné nádoby k uložení uhynulých ptáků.

Chovatelé mají povinnost uzavřít drůbež tak, aby nemohl nastat kontakt s volně žijícími ptáky, dezinfikovat vchody a východy prostor pro ptáky a zamezit kontaminaci krmiva a vody trusem volně žijících ptáků. Mají také povinnost hlásit uhynulá zvířata, udělat by tak měli na telefonu 720 995 213.

Psali jsme:  

Vedle toho musí chovatelé také zajistit dezinfekci vozidel, kterými drůbež převážejí, stejně tak aut, kterými jezdí chovatelé sami. V ochranném pásmu se nesmí pořádat výstavy či přehlídky ani zvířata převážet. Až na výjimky se nesmí vozit ani vyrobené drůbeží maso.

V dozorovém pásmu jsou opatření mírnější, avšak ve velké části shodná s pásmem ochranným. Pokud by někdo nařízení porušil, vystavuje se jako fyzické osoba pokutě až 50.000 korun, právnická osoba až dva miliony korun.

Ve dvou chovech již byla v předchozích dnech utracena zvířata, chov v Letkovicích čeká stejný osud. Podle veterinářů se odhaduje v okolí moravskokrumlovského ohniska likvidace 800 ptáků, v okolí ivančického 300.

Ptačí chřipka se vrátila do Česka po deseti letech, mnoho případů mají i další evropské státy. Nemocnost a úmrtnost se u ptáků může pohybovat až ke 100 procentům. Inkubační doba bývá tři až sedm dní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama