Veterináři nařídili vybití drůbeže u ohnisek chřipky, úhyn ptáků hlásí další regiony

Praha - Veterináři rozhodli, že se vybije veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od ohnisek ptačí chřipky na jižní Moravě. Virus se patrně šíří, úřady dostávají hlášení o úhynu ptáků i ze středních Čech, Zlínského, Jihočeského a Moravskoslezského kraje.

Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Vedle drobných chovů na jižní Moravě půjde i o reprodukční chov kachen společnosti Sebol, kde je 6000 ptáků. Zničit se v něm také bude muset 60.000 násadových vajec. O kolik kusů drůbeže celkem půjde, se zatím přesně neví.

"Utrácení bude zahájeno dnes odpoledne," řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. V nejbližších chovech u ohnisek jde o 1100 zvířat. Podle něj je větší komerční chov pouze zmíněný chov kachen. "Utrácení bude provádět naše pohotovostní středisko, a to jak z Brna, tak z Hradce Králové," dodal Semerád. Se zabíjením zvířat pomůžou i vojáci. Drůbež se bude utrácet v malých chovech injekčně, ve větších chovech pak za použití CO2 v malých i velkých kontejnerech.

Psali jsme:  

Za vybitá zvířata dostanou chovatelé odškodnění od státu. Ministerstvo zemědělství má pro nákazovou situaci letos připraveno 31,3 milionu korun. Pokud bude třeba více peněz, požádá o navýšení svého rozpočtu, protože jde o povinné výdaje plynoucí z veterinárního zákona. Chovatelé musí zažádat o náhradu do šesti týdnů od utracení nebo porážky drůbeže.

Chovatelé by mohli dostat jako odškodnění od státu za jednu utracenou krůtu z rozmnožovacího chovu kvůli ptačí chřipce přibližně 1100 korun, za nosnou slepici pak 100 korun. Cena vejce od slípky by mohla být 2,50 Kč za kus, v reprodukčních chovech pak deset korun za kus.

Ohniska jsou zatím v Ivančicích, Moravském Krumlově a v ivančické části Letkovice. Další ještě nebyla potvrzena, prošetřují se. Například z Říčan u Prahy nahlásil chovatel úhyn svých pěti slepic z 15 chovaných. V ostatních případech jde o volně žijící ptáky. Ve Zlínském kraji uhynuly v malém chovu na Zlínsku dvě slepice. "Odebrané vzorky jsme poslali do Prahy. Výsledky by měly být v pondělí," řekl dnes ČTK ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

"Jak jistě víte, uhodily kruté mrazy, vrátila se k nám zima, bude zvýšený úhyn volně žijících ptáků," dodal ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Petr Šatrán. Obyvatelé by si tak měli rozmyslet, zda budou každého uhynulého volně žijící ptáka hlásit. "Máme omezené kapacity," dodal. Veterinární lékaři se však budou snažit prověřit co nejvíce případů.

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

12.05.2021 11:05 Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v…

Do roku 2027 by měla podle MZe stoupnout spotřeba biopotravin na 4…

09.05.2021 11:29 Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby…

Související:

Právě se děje