Veterináři potvrdili šesté ohnisko ptačí chřipky v ČR, celý chov byl utracen

Praha - Státní veterinární správa (SVS) dnes potvrdila šesté ohnisko ptačí chřipky. Jde o drobný chov drůbeže v Chotčinách na Táborsku, které jsou součástí obce Dolní Hořice. Zároveň veterináři nemoc potvrdili u volně žijící labutě v Olomouci. Na jižní Moravě se nákaza objevila v Moravském Krumlově a ve dvou ohniscích v Ivančicích. Virus H5N8 je i v Lázních Toušeň v okrese Praha-východ.

Ilustrační foto

Na Táborsku jde o malé hospodářství, kde se chovatel stará o slepice, husy, kachny a holuby. Veterináři utratili pět desítek kusů drůbeže. "Děláme další průzkum, budeme sčítat kusy v dané oblasti a kontrolovat jednotlivé chovy. Podle výsledků se pak rozhodne, jestli bude následovat další utrácení," uvedl ředitel jihočeské krajské veterinární správy František Kouba.

Veterináři v Chotčinách vyhlásili ochranné pásmo v okruhu tří kilometrů a dozorové pásmo, které zasahuje až do vzdálenosti deseti kilometrů od ohniska.

Podle Pavla Rothbauera, starosty Dolních Hořic pravděpodobně nákazu přenesly divoké kachny. Na místním rybníku nakazily kachny domácí, které chovatel měl. "V první řadě by měli občané zavřít drůbež do chlívků a voliér a nepouštět je volně ven. Pravděpodobně ten vir ptačí chřipky sem přinesly divoké kachny," řekl dnes novinářům Rothbauer.

V Olomouci byl nebezpečný virus zjištěn v těle uhynulé labutě, která byla nalezena na břehu řeky Moravy poblíž kojeneckého ústavu.

"V okolí teď bude ve zhruba kilometrovém pásmu zvýšený dozor. Pokud tam bude zjištěný nějaký další úhyn ptáků, tak provedeme šetření," řekl dnes ČTK ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal. Nedaleko místa nálezu labutě je zahrádkářská kolonie.

Před více než týdnem se v Česku znovu po téměř deseti letech objevila ptačí chřipka. V okolí pěti ohnisek, která jsou hlavně na jižní Moravě, veterináři utratili přes 10.000 kusů drůbeže.

Psali jsme:  

Vedle jižní Moravy potvrdili veterináři nákazu drůbeže v Lázních Toušeň v okrese Praha-východ. Bylo tam utraceno 1025 ptáků, z toho devět pštrosů, zbytek byly husy, slepice, kachny, papoušci a nejspíš i pávi.

Na jižní Moravě se ptačí chřipka objevila v Moravském Krumlově a ve dvou ohniscích v Ivančicích. Veterináři nařídili v ochranném pásmu utratit veškerou chovanou drůbež a ptactvo. S likvidací začali minulý pátek. Usmrceno bylo zhruba 10.000 zvířat včetně velkochovu kachen u Moravského Krumlova. V Brodě nad Dyjí na Břeclavsku pak veterináři likvidovali nákazu v chovu slepic a perliček.

Na Slovensku bylo od konce loňska do dneška potvrzeno sedm ohnisek ptačí chřipky. Poslední případ viru typu H5 laboratorní vyšetření odhalila u drůbeže v domácím malochovu nedaleko východoslovenského města Prešov. Předtím se ptačí chřipka vyskytla v jiném malochovu v Bratislavě, dále u kachen v zoologické zahradě v Košicích a ve čtyřech případech na jižním Slovensku u volně žijícího ptactva. Ani v jednom případě se podle slovenské státní veterinární a potravinové správy v okolí ohnisek nenacházely žádné větší chovy drůbeže.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje