Odborníci: Stejnou ochranu jako přehrada zajistí na Bečvě poldr

Olomouc - Protipovodňovou ochranu na řece Bečvě podle některých ekologů a odborníků dostatečně zajistí boční suchý poldr, který při záplavách zadrží zhruba stejné množství vody jako plánovaná přehrada Skalička. Nebude mít přitom negativní dopad na životní prostředí i život ve vodním toku. Návrh bočního poldru byl dnes představen na semináři na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Protipovodňové opatření u Teplic nad Bečvou na Přerovsku připravuje ministerstvo zemědělství, které návrh bočního poldru dosud nemělo k dispozici.

Povodně, ilustrační fotografie

Povodí Bečvy je z hlediska povodňových rizik jedním z nejexponovanějších v Česku. Stát musí rozhodnout, jestli bude vodní dílo Skalička na Bečvě suchým poldrem nebo vodní nádrží se zásobami vody. Dříve protipovodňové plány počítaly s poldrem, loni ministerstvo zemědělství preferovalo variantu nádrže.

S vodní nádrží ale nesouhlasí ekologové a někteří experti z platformy Spojená Bečva, která návrh bočního poldru mimo koryto Bečvy připravila. "Přehradu na toku Bečvy může nahradit boční poldr. Má stejnou kapacitu jako navrhovaná přehrada a při případných povodních tak zadrží stejné množství vody. Na rozdíl od přehrady minimalizuje zásahy do ochranářsky významných území," komentovala návrh Barbora Hertlová z Hnutí Duha, podle níž by v případě poldru byla lépe zachována rekreační oblast u Hustopečí nad Bečvou.

Mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková dnes ČTK řekla, že úřad o variantě bočního poldru neměl do dnešního semináře ponětí. K návrhu se vyjádří až poté, co se s ním seznámí. Podle ředitele závodu Horní Morava státního podniku Povodí Moravy Jiřího Zedníčka bude boční poldr jednou z variant, které budou při přípravě projektu protipovodňové ochrany posuzovány v rámci systému EIA.

Psali jsme:  

Přehrada s trvalým vzdutím vody podle ekologů změní vodní režim Bečvy, protože zachytí štěrky a vytvoří překážku pro migrující živočichy. "To je v případě Bečvy, která je naší největší štěrkonosnou řekou, katastrofický scénář pro možnosti její ekologické obnovy," varoval Jiří Pavelka z platformy Spojená Bečva.

Michal Krejčí z Unie pro řeku Moravu upozornil, že zastavení chodu štěrků po případném zprovoznění přehrady Skalička znásobí problémy se zahlubováním koryta Bečvy, které vznikly kvůli její regulaci. "Řeka zbavená štěrků, na jejichž odnos jinak vynakládá značnou část své energie, si takto uvolněnou sílu vybije v dnové erozi. Tímto procesem se z původně štěrkonosných řek s mělkým a širokým řečištěm stávají hluboké kaňony zaříznuté do podloží," uvedl Krejčí.

Podle Hertlové neobstojí argument, že přehrada Skalička zvýší rekreační potenciál území. "Bude mít tvar spíše mělkého rybníku, protože celé území se nachází v rovinatém terénu," podotkla. I při malém vypuštění by výrazně ustoupila hladina, dodala.

Přehrada Skalička by měla ochránit před povodněmi 110.000 lidí. V roce 1997 tu napáchaly povodně škodu za sedm miliard korun. V době sucha by měla zvýšit minimální průtok Bečvy.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

12.05.2021 11:05 Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v…

Související:

Právě se děje