U druhé labutě v Praze potvrzena ptačí chřipka, další zoo schovávají opeřence

Praha/Strakonice/Děčín - Na území hlavního města byl potvrzen druhý případ ptačí chřipky, virem H5N8 byla nakažená labuť nalezená na Střeleckém ostrově. Veterinární správa dnes utratila v Libějovicích na Strakonicku 96 kusů drůbeže. Zoologické zahrady v Děčíně a Ústí nad Labem přestěhovaly opeřence z volných výběhů do vnitřních zimovišť.

Ilustrační foto

"Právě jsme obdrželi protokol o výsledku laboratorního vyšetření, kdy byl potvrzen u uhynulé labutě nalezené na Střeleckém ostrově na Praze 1 virus vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N8," řekl ČTK sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. První labuť byla nalezená u Pražské tržnice v Praze 7.

V ČR se ptačí chřipka objevila přibližně před dvěma týdny po zhruba deseti letech. Zatím je v Česku sedm ohnisek, přičemž do českého pohraničí zasahují i ochranná pásma okolo polského ohniska v lokalitě města Kudowa Zdrój asi kilometr za státní hranicí.

Veterinární správa dnes utratila v Libějovicích na Strakonicku 96 kusů drůbeže. Je to druhé potvrzené ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji, sedmé v zemi. Veterináři utratili u chovatele, jenž se stará přibližně o 130 kusů drůbeže, 61 slepic a 35 kachen. Likvidace se netýkala holubů a papoušků. První ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji se objevilo v minulém týdnu v Chotčinách na Táborsku. Rovněž tam museli veterináři zlikvidovat pět desítek kusů drůbeže.

Psali jsme:  

Nestanice se nacházejí dva kilometry od Libějovic. Blízko ohniska sídlí i Vodňanské kuře. Holding Agrofert, do kterého společnost patří, už v pondělí vydal prohlášení, v němž uvádí, že jej ptačí chřipka nikterak nezasáhla a produkci neomezí.

Návštěvníci děčínské zoo nyní neuvidí jeřáby japonské nebo různé druhy vrubozobých. "Druhým krokem preventivních opatření bylo překrytí venkovních voliér malých sov, sovic nebo papoušků vlnkovaných plachtami, abychom předešli zanesení trusu do expozice," řekl dnes ČTK zoolog děčínské zoo Roman Řehák.

"Velké papoušky, jako jsou kakadu žlutolící sumbští, kakadu brýloví nebo ara vojenští, mohou návštěvníci vidět pouze uvnitř expozice, průchody do venkovní voliéry jsou nyní zavřené. A to jak s ohledem na ptačí chřipku, tak s ohledem na mrazivé počasí," doplnil zoolog.

Obdobná opatření platí také v ústecké zoologické zahradě. "Z volného výběhu zmizel sup, jeřáby, emu hnědý. Bohužel je návštěvníci v těchto dnech neuvidí," řekla ČTK mluvčí zoo Věra Vrabcová. Opatření platí až do odvolání.

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

12.05.2021 11:05 Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v…

Související:

Právě se děje