Na jižní Moravě začne příští týden dezinfekce chovů

Brno - Odborná dezinfekce chovů po utracené drůbeži a domácím ptactvu by měla na jižní Moravě v obcích zasažených ptačí chřipkou začít pravděpodobně příští týden.

Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Teprve až odborná firma všechno vyčistí, začne se počítat třítýdenní lhůta pro ochranné a měsíční lhůta pro dozorové pásmo. Vyčištění chovů zaplatí lidem obec, které to pak zaplatí ministerstvo zemědělství. ČTK to dnes řekla Lenka Dittrichová, která má na starosti krizové řízení v Ivančicích, jedné z postižených obcí.

Plošná likvidace chovů zasáhla Moravský Krumlov, Ivančice a Oslavany a některé menší obce v jejich okolí. V Ivančicích se totiž vyskytla dvě ohniska v chovech, jedno bylo v Moravském Krumlově. Veterináři utratili přes 10.000 zvířat. Jedno ohnisko se objevilo ještě v Brodě nad Dyjí, zde však nebylo nutné plošné utrácení chovů v okolí.

Starostové dotčených obcí měli v pondělí koordinační schůzku a také vybrali firmu, která dezinfekci provede, měla by to být brněnská společnost Pařez. "Státní veterinární správa (SVS) s výběrem souhlasí. Za stanovených podmínek udělá dezinfekci exkrementů či hnoje a chovatelských zařízení. Použije na to prostředek, který obsahuje jednoprocentní roztok peroxysulfátu draselného," řekl ČTK mluvčí SVS Petr Majer.

Dezinfekce má začít bezprostředně poté, co teploty stoupnou dva dny po sobě nad nulu. "Předpokládáme, že by k tomu mělo dojít na začátku února. Jak dlouho bude činnost trvat, záleží na firmě," řekl Majer. Lidé by před tím měli provést mechanickou očistu a dezinfikovat prázdné chovy běžnými dezinfekčními prostředky.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje