Produkce masa v ČR opět roste, stoupl i výkup mléka. Krize není zažehnána, varuje komora

Praha - Ve 4. čtvrtletí 2016 bylo vyrobeno 114 374 tun masa. Produkce hovězího masa se meziročně zvýšila o 1,6 %, vepřového klesla o 3,1 % a drůbežího masa se vyrobilo o 5,9 % více. Nákup mléka se snížil o 1,6 % na 584 649 tis. litrů. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Maso, ilustrační fotografie

V roce 2016 pokračoval rostoucí trend ve výrobě hovězího masa (+5,3 %) a naopak klesající ve výrobě vepřového (−3,3 %). Drůbežího masa se vyrobilo o 3,4 % více než v předchozím roce.

Ceny zemědělských výrobců jatečných prasat loni vzrostly o 0,8 procenta a schodek zahraničního obchodu s vepřovým se meziročně téměř nezměnil. Zahraniční obchod s živými prasaty za období od prosince 2015 do loňského listopadu byl ale v přebytku.

Ceny producentů jatečných kuřat se v loňském roce naopak snížily o 1,1 procenta, u krav klesly o 3,2 procenta, jalovic o 3,6 procenta a býků o 0,2 procenta. V případě telat se zvýšily o osm procent. U drůbežího i hovězího stejně jako u vepřového převažoval dovoz nad vývozem.

Psali jsme:  

Vepřové maso pocházelo loni hlavně z Německa, Španělska a Polska, drůbeží z Polska a Maďarska a hovězí maso se nejčastěji dováželo z Polska, Nizozemska a Německa.

Chovatelé prasat podle Agrární komory sice od poloviny loňského roku zaznamenali zvýšení cen o zhruba 20 procent, nicméně i tak loňská průměrná cena 38,57 Kč/kg nepřekročila dlouhodobý průměr 41,80 Kč/kg. "Momentální nárůst poptávky ke konci roku byl navíc způsoben výpadkem dodávek na čínském trhu a také tradičně zvýšené poptávce po vepřovém masu v zimním období," uvedla mluvčí komory Dana Večeřová.

Nákup mléka se zvýšil (+1,0 %), ale ceny výrobců mléka byly o 14,7 % pod úrovní roku 2015. Nejvyšší byly výkupní ceny v lednu, nejnižší v srpnu, a poté začaly opět růst. "I když tedy zemědělci na mléce vloni celkově prodělali, poslední kvartál ukazuje na lepší trend. Je to dáno jednak hospodářskými opatřeními s mlékem a mléčnými výrobky na vnitřním trhu EU, jednak oživením odbytu do asijských zemí," komentoval čísla ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek.

V zahraničním obchodě s mlékem a mléčnými výrobky výrazně převyšoval vývoz nad dovozem. Dovoz se ale meziročně zvýšil o téměř šest procent, zatímco vývoz mírně klesl.

Podle Agrární komory byly výkupní ceny mléka v ČR na konci minulého roku nejnižší v EU. Zatímco v lednu 2016 odpovídala průměrná výkupní cena mléka v EU 29,56 centů za kilogram, v listopadu to bylo zhruba o cent více. Po třech složitých letech se v polovině roku 2016 trend obrátil. "Krize ještě není zažehnána, nicméně zemědělcům pomohly podpory včetně dvou záchranných balíčků a cena za mléko i vepřové maso zaznamenala mírné oživení," dodala Večeřová.

Témata: zemědělci | Maso | Mléko

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje