Ptačí chřipka se rozšířila do Ústeckého kraje, virus je v chovu u Chomutova

Chomutov - Ptačí chřipka se rozšířila i do Ústeckého kraje. Třinácté české ohnisko veterináři potvrdili v Bílencích na Chomutovsku. Virem typu H5N8 se lidé podle dosavadních poznatků nakazit nemohou. Veterináři s hasiči dnes tento chov vybili.

Ilustrační foto
doporučujeme

Šlo o chov s 400 kusy drůbeže různých druhů, přibližně stovka drůbeže uhynula od chvíle, kdy se nákaza objevila. "Chovatel nahlásil úhyn dvou krůt, část chované drůbeže vykazovala typické příznaky nákazy. Dnes okolo poledne by mělo být provedeno utrácení v ohnisku a následně budou vydána nařízení pro uzavřená pásma," informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

Ředitel ústecké krajské veterinární správy Petr Pilous připomněl, že ptačí chřipka je k drůbeži velice agresivní. Virus se potvrdil u uhynulých krůt.

Kvůli ptačí chřipce veterináři vytyčili tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru v okolí obce Bílence. "Starostové musejí obejít všechny drobné chovatele a sepsat seznamy, aby v případě likvidace drůbeže měli nárok na finanční odškodnění," uvedl ředitel. Pro chovatele to znamená také nutnost dodržovat opatření, jako je zákaz vývozu a dovozu drůbeže.

V desetikilometrovém pásmu dozoru se sleduje, zda se neobjevuje nějaké onemocnění. Spadá do něj mimo jiné Podkrušnohorský zoopark Chomutov, který už dřív podnikl kroky k ochraně před ptačí chřipkou.

V chomutovském zooparku ptáky už dříve přestěhovali do uzavřených expozic. "Začali jsme používat dezinfekční rohože a do odvolání nepřijímáme ptáky do stanice pro handicapované živočichy," řekla ČTK mluvčí zooparku Martina Pelcová.

Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku asi po deseti letech. Čtyři ohniska jsou v jižních Čechách, čtyři na jižní Moravě a po jednom ve Středočeském, Olomouckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji.

Úhyny volně žijících ptáků na nemoc byly zaznamenány i v Praze, ve Zlínském a Královéhradeckém kraji, celkem byla nemoc ke konci ledna potvrzená u 31 volně žijících opeřenců.

Naprostá většina ohnisek byla nalezena v malochovech. Výjimkou byl velkochov v Řitovízi u Blatné na Strakonicku, kam se virus zřejmě dostal z podestýlkové slámy, kterou asi kontaminovaly divoké kachny.

Počet ohnisek v Evropě se blíží 600, nejvíce postiženými státy jsou Maďarsko s 231 ohnisky a Francie se 177 ohnisky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama