Nové zákony o odpadech se do voleb nestihnou, přiznal ministr Brabec

Praha - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes připustil, že nové odpadové zákony se už v tomto volebním období přijmout nestihnou. Jeho úřad sice na nové legislativě pracoval, legislativní rada vlády však minulý čtvrtek doporučila kabinetu, aby návrhy zákonů vrátil ministerstvu k dopracování.

Richard Brabec /ANO/, ministr životního prostředí

Podle Brabce je zřejmé, že na to, aby zákony prošly do sněmovních voleb celým legislativním procesem, zbývá již málo času. „Naším cílem je tak dnes dopracovat zákon dle požadavků Legislativní rady vlády a připravit ho pro novou vládu. Po dopracování bude nová vláda moci použít právě naše návrhy nové odpadové legislativy, ostatně nikdo se za posledních deset let nedostal s návrhy nových zákonů tak daleko jako my," uvedl politik.

Po nové odpadové legislativě volají odborníci mnoho let a vláda ve svém programovém prohlášení i slíbila, že ji do poloviny loňského roku připraví. MŽP pracovalo na novele zákona o odpadech a zcela novém zákonu o výrobcích s ukončenou životností dva roky. Vládní legislativní rada ale posuzovala zákony od loňského podzimu čtyřikrát. Přesto k nim stále trvá téměř 50 zásadních rozporů s různými připomínkovými místy a pět právních připomínek.

Podle Brabce je možné zákony dopracovat a předložit je ještě této Sněmovně. „Ale nemůže být cíl si jen udělat čárku, už dnes víme, že času je málo," vysvětluje.

Psali jsme:  

Přesto trvá na tom, že klíčové změny v souladu s programovým prohlášením se prosadit podařilo. Připomněl například ve stávajícím zákonu zákaz skládkování materiálově využitelného a recyklovatelného komunálního odpadu po roce 2024, povinné třídění bioodpadu a kovů a schválení nového plánu odpadového hospodářství. Postupně se podle Brabce také zavádí v obcích systém PAYT, tedy „platíš tolik, kolik vyhodíš".

Brabec za úspěch považuje i vyhlášené výzvy z operačního programu, ze kterých si obce i města mají do roku 2020 možnost požádat o dotace na zkvalitnění systému odpadového hospodářství až 13 miliard korun.

Oba návrhy zákonů mají hodně kritiků jak z řad ekologických organizací, tak odpadových firem nebo některých výrobců, kterých se normy dotýkají. "My jsme oba zákony projednali s desítkami subjektů a přišli s kompromisním řešením," hájí se ministr.

Příští vláda podle něj bude muset schválit novou odpadovou legislativu co nejdříve. Současný zákon je podle něj zastaralý a postavený na skládkování, které prý u MŽP „dlouhodobě prosazují silné skládkařské asociace s ekologickými organizacemi v čele s Hnutím Duha".

S tím ale nesouhlasí šéf Hnutí Duha Jiří Koželouh, podle kterého hnutí naopak dlouhodobě prosazuje přesun surovin ze skládek do recyklace. „Hnutí DUHA konkrétně prosazuje, aby nová odpadová legislativa co nejvíce zvýšila skládkovací poplatek a zároveň, aby recyklační slevu udělila jen těm obcím, které skutečně dosáhnou vysoké míry recyklace nebo minimalizují produkci zbytkového odpadu," uvedl Koželouh.

Brabce prý ekologové opakovaně upozornili, že jím předložený návrh naopak umožní pokračování skládkování, neboť zvýšení poplatku se vyhnou i obce, které třídí odpad velmi slabě.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

12.05.2021 11:05 Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v…

Související:

Právě se děje