Banda "podivných lidí" zdevastovala naši zemi? Skutečnou pravdu o EET občanům nikdo neřekne

Rozhovor s Františkem Havlátem - Třetí fáze elektronické evidence tržeb by se měla již za několik měsíců dotknout také farmářských trhů. Podle experta na zemědělství, životní prostředí a venkov Františka Havláta je to ale zásadní chyba. Každá země v Evropě má venkov postavený na kvalitním zemědělství a potravinářství, jen u nás je tomu přesně naopak, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Přidejte svůj názor 282 komentářů

Odborník na zemědělství František Havlát
doporučujeme

Ivan Pilný se zpočátku řadil mezi kritiky EET, názor ale později změnil. Tvrdil, že kdo neplatí daně, má neopodstatněnou výhodu. Nyní zase řekl, že EET přispívá ke stabilitě podnikatelského prostředí, kde daně mají platit všichni. Očekáváte, že se s výměnou na ministerstvu změní i pravidla týkající se EET?

V žádném případě. Pan ministr Pilný nic měnit nebude. EET bylo spuštěno proto, aby byly zlikvidovány malé firmy na vesnicích, aby byl vytvořen byznys pro softwarové firmy a aby se zvýšilo „sledování podnikatelů“. Argumentace, že EET narovná trh, je nesmyslná. Trh pokřivily velké nadnárodní firmy, které tlačily na cenu, brutálním způsobe zničily kvalitu a tím zlikvidovaly podnikatelskou konkurenci. Tak zní celá pravda o EET, kterou občanům nikdo neřekne.

Domníváte se, že kdyby místo Ivana Pilného do úřadu nastoupila Alena Schillerová nebo Richard Brabec, o kterých se také mluvilo, byla by situace jiná?

Myslím si, že kdyby nastoupila paní náměstkyně Schillerová, tak by asi komunikace byla lepší. Nejlepší by byl na postu ministra člověk, který byl měl zkušenosti s malým a středním podnikáním a chápal by, že malé firmy zejména na venkově tvoří ekonomickou páteř této společnosti.

Třetí fáze EET by měla začít 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích, dále služeb účetních, advokátů a lékařů. Jak se na to malí zemědělci prodávající na trzích připravují?

Pro malé farmáře a zemědělce, kteří prodávají na trzích, je EET totální nesmysl. Tyto podnikatele musí stát chránit a ne jim znepříjemňovat život. Veškerá jejich činnost je založena na tvrdé manuální práci, která musí být společností oceněna. V kuloárech koluje informace, že advokáti, lékaři a další lobbují za to, aby pro ně EET vůbec nebylo spuštěno. Pokud se nemýlím, něco takového naznačil i pan ministr Jurečka.

V médiích se objevily zprávy, že někteří prodejci už teď hlásí, že kvůli EET končí. Asociace farmářských tržišť už uvedla, že po zavedení EET se z farmářských trhů stáhne celá řada pěstitelů a výrobců, jimž se náklady spojené s provozem elektronické pokladny zkrátka nevyplatí. Opravdu je situace tak zlá?

Prioritou by mělo být, aby na farmářských trzích prodávali produkty pouze ti, kteří je vyrobí, nebo prodejci, kteří je budou zastupovat, aby byl přehled, zda potravina pochází skutečně z českého venkova. Dnes je zcela běžnou praxí, že se na trzích prodává zboží, které pochází z velkoskladů a které je totožné se zbožím prodávaným v supermarketech. A to je velký problém. Dochází tím ke klamání spotřebitelů. Tyto problémy se ve většině případů týkají ovoce a zeleniny.

Vezměme si tedy situaci, že na trzích prodávají malí pěstitelé. Pokud kvůli EET skončí, co se svou úrodou budou dělat?

Pokud už dnes avizují že nebudou na trzích prodávat, je logické, že omezí produkci zeleniny, ovoce a dalších výpěstků. To bude mít dopad na zvýšení nezaměstnanosti na venkově, tyto tradiční postupy se přestanou předávat z generace na generaci a venkov se bude ještě více vylidňovat. Dále tímto bude vyklizen prostor pro supermarkety, které budou více prodávat a zvýší se jim díky tomu obrat.

Celý projekt EET a evidence DPH je šílenost. Pokud někdo chce zvýšit kontrolu v této zemi, měl by se zaměřit na velké nadnárodní podniky, banky a firmy jako je Agrofert a další. Tam dochází k „daňovým optimalizacím“ a tam je potřeba začít. Jen šílenec může vymyslet kontrolu malých firem na venkově. Každému je jasné, že základním kamenem ekonomiky v českých zemích musí být malé tradiční firmy. Je na čase celý tento systém okamžitě změnit

Za úpravy pravidel týkajících se EET také bojuje Asociace českého tradičního obchodu (AČTO), která chce, aby nejmenší obchody s jedním pokladním místem mohly získat od státu větší kompenzaci nákladů za zavedení EET? Má takový návrh podle vás šanci na úspěch? A nemohli by se o něco takového pokusit také farmáři?

Jak jsem již avizoval, EET je třeba okamžitě zrušit. Je s podivem, že pan inženýr Juračka (bývalý prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu a současný předseda AČTO, pozn. redakce) něco vymýšlí. On byl jedním z těch, kteří připravovali legislativní i faktickou cestu pro podporu supermarketů v České republice. A dnes, když byl maloobchod těmito lidmi zlikvidován, tak jej ti stejní lidé chtějí za peníze daňových poplatníků opět napravovat. Tradiční maloobchod je důležitý, ale „rádoby“ odborníci museli vědět, že čím více bude na českém trhu supermarketů, tím více bude docházet k likvidaci venkovských prodejen. Žádná z venkovských prodejen nebyla schopna konkurovat tlaku nadnárodních řetězců s tvrdě dotovaným zbožím z EU.

Vrátím se k poslední části otázky. Neměli by se farmáři pokusit vyjednat nějaké výjimky z EET? Existují už takové iniciativy?

Jelikož se uvádí, že opakování je matka moudrosti, tak zopakuji, že EET je třeba zrušit jako celek. Musíme jít opačnou cestou a podporovat malé rodinné firmy, které budou z generace na generaci předávat tradiční výrobu. Pochopitelně k tomu musí být patřičná finanční motivace, to znamená, že je třeba pravidla nastavit tak, aby děti podnikatelů viděly, že pokud budou poctivě pracovat, přinese jim to nadstandardní finanční ohodnocení. Je třeba podporu v první řadě směřovat do zemědělství, zelinářství, ovocnářství a následného zpracovávání produkce.

Andrej Babiš před několika dny uvedl, že hnutí ANO zvažuje ve volebním programu legislativní úpravy na podporu drobných podnikatelů na venkově. Co to podle vás může znamenat?

To pan Babiš nemůže myslet vážně. Koaliční vláda navrhuje taková pravidla, která likvidují malé podnikatele na venkově a venkov jako celek. Je to zřejmě další zkouška paměti občanů této země. Pan Babiš opět zkouší, kam až může jít a co všechno mu voliči uvěří. Pokud by to pan Babiš myslel opravdu vážně s podporou malého podnikání, musel by vyměnit velkou část spolupracovníků v hnutí ANO, protože například pan Faltýnek jednoznačně prosazuje velké firmy, velké obraty a velkou devastaci venkova. Nebo se mýlím? Je to snad příkaz pana Babiše a všichni ostatní v předklonu dělají vše, aby se mu zavděčili?

Kvůli EET došlo k pranýřování podnikatelů a živnostníků, vyvolání nenávisti vůči nim v české společnosti a snaze utlumit malé podnikání jako celek. To je fatální chyba. Každá země v Evropě má venkov postavený na kvalitním zemědělství a potravinářství, jen u nás je tomu přesně naopak. Toto je bohužel efekt probíhající od 90. let, kdy banda kreténů dostala zadání zdevastovat tuto zemi plnou schopných a pracovitých lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (282)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozruch před ministerstvem zemědělství. Toman dostal ráznou petici

06.12.2019 17:22 Aktualizováno Petici s 56.602 podpisy dnes předali zástupci České společnosti ornitologické (ČSO) a Českomoravské…

Dotace jsme proplatily správně. Fond si stojí za proplacením peněz pro…

05.12.2019 17:14 Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) si stojí za rozhodnutím proplatit Agrofertu dotace od…

Česko zaplavují plechovky. Kam s nimi? Většina lidí netuší

05.12.2019 15:54 Zhruba 68 procent Čechů nemá možnost vynášet použité hliníkové plechovky v okolí svého bydliště.…

Myslivci jsou zklamáni rozhodnutím soudu EU o zbraních. Rozsudek je…

03.12.2019 16:24 Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ohledně směrnice omezující držení zbraní je pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama