Prasata ve firmě Zemet africký mor nemají. Pozor na vození "svačin" ze zemí mimo EU

Zlín - Testy na africký mor prasat u prasat chovaných ve firmě Zemet u Zlína byly negativní. První výskyt nákazy byl potvrzen v pondělí, dva uhynulí divočáci byli nalezeni minulý týden v blízkosti zlínské nemocnice. Ve čtvrtek našli myslivci další mrtvé sele divočáka ve Zlíně-Lužkovicích, také u něj se choroba prokázala.

Vepři

Firma Zemet je zřejmě největším chovatelem prasat v zamořené oblasti, na dvou farmách v Sazovicích a Mysločovicích chová asi 5000 prasat. "Veterináři tam ve středu odebrali 60 vzorků, všechny byly negativní," řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Vzorky testoval Státní veterinární ústav v Olomouci.

SVS po potvrzení nákazy u divočáků nařídila mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy. V zamořené oblasti se nesmějí lovit a krmit divoká prasata, myslivci v ní musejí aktivně vyhledávat a hlásit uhynulé divočáky.

Chovatelé musejí ve svých obcích do dneška nahlásit všechna prasata v hospodářství. Musejí je také ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50.000 korun, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony. Od pondělka se oblast rozšíří na celý okres Zlín. "Ve Zlíně bylo doposud nahlášeno 51 prasat od 31 chovatelů," řekl dnes odpoledne ČTK mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

"Do budoucna by měl být odlov divočáků v zamořené oblasti povolen, ale až při striktním dodržení jasně stanovených podmínek biologické bezpečnosti," uvedl Vorlíček. Předseda Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeněk Hluštík ČTK řekl, že myslivci ve městě a okolí dnes žádné další uhynulé prase neobjevili.

Africký mor prasat není nakažlivý pro člověka ani pro jiné živočišné druhy. Pro prasata je však nákaza velmi nebezpečná. Úmrtnost se blíží 100 procentům. V Česku jsou všechny chovy prasat pod přísným veterinárním dozorem, který pečlivě monitoruje zdravotní stav zvířat. Pokud jde o potraviny ze zahraničí, které by za jistých okolností mohly být zdrojem nákazy, lze říci, že k likvidaci viru dochází při tepelném ošetření na 70 stupňů Celsia po dobu 30 minut, nebo při zrání trvajícím alespoň devět měsíců.

Veterinární správa varovala turisty před vozením "svačin" ze zemí mimo Evropskou unii do tuzemska. Právě z nich se totiž mohl do Česka dostat i africký mor prasat. "Omezení zavedená zmíněným nařízením mají svá opodstatnění. Při dovozu živočišných potravin ze třetích zemí hrozí riziko zavlečení nebezpečných patogenů, které se jinak v EU nevyskytují, a tudíž by mohly způsobit závažné nákazy jak u lidí, tak i u zvířat. Z těchto důvodů je dovoz potravin z masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků z třetích zemí vyjma některých států zakázaný," vysvětlil ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Kvóta na dříví pro české pily by byla v rozporu s evropským právem

22.07.2021 15:53 Určovat kvótou státnímu podniku Lesy ČR (LČR) podíl prodaného dříví českým pilám by bylo v rozporu…

Stát vyhazuje miliardy za zlepšení kvality vody, ty se naopak horší,…

19.07.2021 08:53 Stát dal v letech 2013 až 2020 z evropských peněz a ze státního rozpočtu 2,7 miliardy korun na…

Na 81 procentech území republiky je v půdě více vody než obvykle

12.07.2021 12:15 Zhruba na 12 procentech území České republiky je méně vody než obvykle. Naopak na 81 procentech je…

Zemědělské škody po tornádu dosáhly 1,5 miliardy. Stát je odškodní

28.06.2021 13:11 Aktualizováno Ministerstvo zemědělství podpoří zemědělce, potravináře nebo lesníky poškozené tornádem až 1,5…

Kůrovcová kalamita má letos podle ředitele Lesů ČR lokální charakter

24.06.2021 14:42 Kůrovcová kalamita má letos podle generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka v zemi lokální…

Související:

Právě se děje