Česko je k 23. červnu bez ptačí chřipky, čeká se obnova obchodu s drůbeží

Praha - Česko je k 23. červnu oficiálně bez ptačí chřipky, uplynuly tři měsíce od likvidace posledního ohniska nákazy. ČTK to dnes oznámil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři očekávají, že padnou omezení pro obchod s drůbeží, která zavedly některé státy mimo Evropskou unii.

Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Minulý pátek to byly tři měsíce ode dne likvidace ohniska ptačí chřipky v Poseči na Karlovarsku. "Ohnisko v malochovu drůbeže v Poseči bylo vyhlášeno 22. března 2017. Od tohoto data již k žádnému novému potvrzení nákazy v chovu na území České republiky nedošlo," uvedl Vorlíček. Česká republika to oznámila Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) a získala zpět takzvaný prostý nákazový status.

Dovoz drůbeže a drůbežích produktů z Česka kvůli ptačí chřipce postupně omezilo devět států mimo EU. "Věříme, že poté, co bude Česká republika oficiálně opět bez výskytu ptačí chřipky, dojde ze strany třetích zemí v brzké době ke zrušení omezení, pro něž již nebude opodstatnění," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Veterináři o tom vedou jednání, už k 26. dubnu dohodli zmírnění omezení ze strany Ruska, jehož trh je významný zejména pro české vývozce násadových vajec.

Od začátku letošního roku bylo na území České republiky postupně vyhlášeno celkem 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech. Virus byl ve stejném období potvrzen také u 52 volně žijících ptáků v celkem 13 krajích. V Česku kvůli chorobě veterináři utratili zhruba 100.000 ptáků. Na kompenzaci výdajů za ptačí chřipku plánovalo ministerstvo zemědělství dát 70 milionů korun, za odškodňování chovatelů a náklady spojené s chorobou chystal stát také žádost k Evropské komisi o více než 44 milionů.

Ptačí chřipka se v Česku letos objevila po deseti letech, zasáhla i řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže včetně velkých komerčních chovů. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka.

Kvóta na dříví pro české pily by byla v rozporu s evropským právem

22.07.2021 15:53 Určovat kvótou státnímu podniku Lesy ČR (LČR) podíl prodaného dříví českým pilám by bylo v rozporu…

Stát vyhazuje miliardy za zlepšení kvality vody, ty se naopak horší,…

19.07.2021 08:53 Stát dal v letech 2013 až 2020 z evropských peněz a ze státního rozpočtu 2,7 miliardy korun na…

Na 81 procentech území republiky je v půdě více vody než obvykle

12.07.2021 12:15 Zhruba na 12 procentech území České republiky je méně vody než obvykle. Naopak na 81 procentech je…

Zemědělské škody po tornádu dosáhly 1,5 miliardy. Stát je odškodní

28.06.2021 13:11 Aktualizováno Ministerstvo zemědělství podpoří zemědělce, potravináře nebo lesníky poškozené tornádem až 1,5…

Kůrovcová kalamita má letos podle ředitele Lesů ČR lokální charakter

24.06.2021 14:42 Kůrovcová kalamita má letos podle generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka v zemi lokální…

Související:

Právě se děje