Češi a ekologie? Na silniční provoz nadáváme, jízdy autem ale omezit nechceme

Praha - V květnovém šetření se Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) věnovalo tématu ochrany životního prostředí v České republice. Většina domácností třídí běžný odpad (87 % „vždy“ nebo „často“), více než tři čtvrtiny pak i nebezpečný odpad. Třetina dotázaných si myslí, že se ČR nedostatečně stará o životní prostředí, necelé tři pětiny (58 %) se kloní k názoru, že se stará „přiměřeně“.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Smogová situace
doporučujeme

Pokud jde o obecné hodnocení toho, jak se podle veřejnosti stará Česká republika o ochranu životního prostředí, téměř třípětinová většina dotázaných (58 %) vyjádřila názor, že starost České republiky o životní prostředí je přiměřená. Za nedostatečnou označila ochranu životního prostředí v ČR více než třetina (34 %) respondentů a pouhá 2 % oslovených se domnívala, že se stát stará o ochranu životního prostředí příliš mnoho, uvedl soc.cas.cz.

Že jejich domácnost vždy nebo často třídí běžný odpad, uvedlo v průzkumu téměř devět desetin lidí. Zhruba osm desetin také třídí nebezpečný odpad. Šetřit energiemi a vodou se ale kvůli ochraně životního prostředí snaží již jen polovina Čechů a výrobky šetrné k životnímu prostředí cíleně nakupuje pouze čtvrtina.

Nejméně dotázaných (ani ne pětina) uvádělo, že kvůli ochraně přírody nakupuje biopotraviny, či omezuje jízdy autem. Přitom situaci ohledně zatížení životního prostředí silniční dopravou označilo v průzkumu za špatnou 83 procent Čechů. To byl větší podíl negativních ohlasů než u těžby nerostných surovin, kde situaci považuje za špatnou 72 procent lidí.

Účastníci průzkumu hodnotili kromě dopravy a těžby situaci v celkem 12 oblastech ovlivňujících životní prostředí. Ve všech těchto oblastech převažovaly negativní ohlasy. Nejlépe lidé hodnotili úspornost spotřeby energií a surovin občany, kde je situace špatná jen podle 50 procent dotázaných a dobrá podle 40 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Budou se opět střílet vlci? Žaloba farmářů u soudu neuspěla

16.10.2019 18:35 Městský soud v Praze zamítl odvolání farmářů z Broumovska, kteří žádají regulaci volně žijících…

Jen pro otrlé. VIDEO z jatek šokovalo Česko, ministr nařídil rozsáhlé…

16.10.2019 15:30 Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy …

Rakovinotvorné látky, rtuť a další jedy. Které společnosti nejvíc…

15.10.2019 13:43 Chvaletická hnědouhelná elektrárna loni výrazně zvýšila emise rakovinotvorných látek, skleníkových…

2800 žádostí za pět vteřin. Zlínský kraj rozdává kotlíkové dotace, systém…

15.10.2019 10:41 Již během prvních vteřin od zahájení třetí vlny přijímání žádostí o dotace na výměnu kotlů ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama