Češi a ekologie? Na silniční provoz nadáváme, jízdy autem ale omezit nechceme

Praha - V květnovém šetření se Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) věnovalo tématu ochrany životního prostředí v České republice. Většina domácností třídí běžný odpad (87 % „vždy“ nebo „často“), více než tři čtvrtiny pak i nebezpečný odpad. Třetina dotázaných si myslí, že se ČR nedostatečně stará o životní prostředí, necelé tři pětiny (58 %) se kloní k názoru, že se stará „přiměřeně“.

Smogová situace
doporučujeme

Pokud jde o obecné hodnocení toho, jak se podle veřejnosti stará Česká republika o ochranu životního prostředí, téměř třípětinová většina dotázaných (58 %) vyjádřila názor, že starost České republiky o životní prostředí je přiměřená. Za nedostatečnou označila ochranu životního prostředí v ČR více než třetina (34 %) respondentů a pouhá 2 % oslovených se domnívala, že se stát stará o ochranu životního prostředí příliš mnoho, uvedl soc.cas.cz.

Že jejich domácnost vždy nebo často třídí běžný odpad, uvedlo v průzkumu téměř devět desetin lidí. Zhruba osm desetin také třídí nebezpečný odpad. Šetřit energiemi a vodou se ale kvůli ochraně životního prostředí snaží již jen polovina Čechů a výrobky šetrné k životnímu prostředí cíleně nakupuje pouze čtvrtina.

Nejméně dotázaných (ani ne pětina) uvádělo, že kvůli ochraně přírody nakupuje biopotraviny, či omezuje jízdy autem. Přitom situaci ohledně zatížení životního prostředí silniční dopravou označilo v průzkumu za špatnou 83 procent Čechů. To byl větší podíl negativních ohlasů než u těžby nerostných surovin, kde situaci považuje za špatnou 72 procent lidí.

Účastníci průzkumu hodnotili kromě dopravy a těžby situaci v celkem 12 oblastech ovlivňujících životní prostředí. Ve všech těchto oblastech převažovaly negativní ohlasy. Nejlépe lidé hodnotili úspornost spotřeby energií a surovin občany, kde je situace špatná jen podle 50 procent dotázaných a dobrá podle 40 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama