V dalších chovech na Zlínsku se mor prasat neprokázal

Zlín - V dalších chovech na Zlínsku jsou testy na africký mor u prasat negativní. ČTK to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Přidejte svůj názor

Vepři
doporučujeme

"Státní veterinární ústav Olomouc dnes informoval o výsledcích odebraných vzorků ve třech chovech prasat domácích nacházejících se v zamořené oblasti, tedy v okrese Zlín. Tyto vzorky, kterých bylo odebráno v každém hospodářství 30, jsou negativní na přítomnost viru afrického moru prasat," uvedl Vorlíček.

Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni před dvěma týdny první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí se oblast rozšířila na celý okres Zlín. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.

Po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali veterináři prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. V pondělí po rozšíření zamřené oblasti testovali i prasata chovaná společností Lukrom, která má zvířata na farmách u Spytihněvi a v Halenkovicích, a také ve firmě Zemědělci Vlachovice.

V původní vymezené oblasti museli lidé nahlásit doma chovaná prasata, v rozšířené zóně se však soupis domácích prasat dělat nebude.

Aafrický mor prasat je akutní, vysoce nakažlivé onemocnění prasat podobné klasickému moru prasat. Je charakteristický vysokou, téměř 100% úmrtností, informuje svscr.cz. Původním zdrojem nákazy bylo prase bradavičnaté, od kterého se infikovala klíšťata.

Onemocnění se projevuje vysokou horečkou až 42°C, která může podle průběhu trvat i několik dnů. První příznaky se objevují při poklesnutí teploty. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. V populaci divokých prasat se virus šíří zejména přímým kontaktem, ale také krmivem, vodou a předměty.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha v pohotovosti. Ekologičtí aktivisté se přilepili na magistrálu…

12.10.2019 18:51 Aktualizováno Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali dnes před 16:00 téměř na 40 minut…

Jak přísné bude omezení zplodin? Ministr Brabec řekl, na čem se EU dohodla

04.10.2019 20:29 Aktualizováno Evropská unie nebude na prosincové klimatické konferenci v Chile prezentovat přísnější závazek…

Kdo zaplatí škody po hraboších? Ministerstva si věc přehazují jako horký…

02.10.2019 15:21 Zemědělcům postiženým zvýšeným výskytem hrabošů by škody mělo podle sněmovního zemědělského výboru…

Faltýnek se zlobí kvůli hrabošům: Škody by mělo platit životní prostředí

02.10.2019 10:45 Odškodnění pro zemědělce za škody způsobené hrabošem by mělo zaplatit ministerstvo životního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama