Africký mor prasat se šíří, nákaza prokázána u 51 divočáků

Zlín - Počet pozitivně testovaných divočáků na africký mor prasat (AMP) se od pondělka na Zlínsku zvýšil o 11 na celkem 51 kusů. Nejvíc potvrzených případů nákazy, hned 23, hlásí katastr zlínské místní části Lužkovice. Veterináři celkem evidují 76 uhynulých divokých prasat. Nejvíce

Divoké prase

Všechny nově potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla dříve potvrzena. "Dosud se AMP neprokázal u 22 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čekají v současné době dva vzorky, jeden nález zůstává z důvodu vysokého stupně rozkladu bez výsledku," sdělil dnes mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

23 případů hlásí katastr zlínské místní části Lužkovice. V Hvozdné se mor objevil v 11 případech, šest uhynulých divočáků napadených chorobou našli ve Zlíně-Přílukách a také v Kostelci u Zlína. Pět případů má Zlín-Klečůvka.

Veterináři také podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému zavlečení nemoci na české území. "Potvrzujeme, že státní veterinární správa, konkrétně Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj, podala krajskému ředitelství policie ve Zlínském kraji trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci šíření nakažlivé nemoci zvířat - afrického moru prasat," sdělil ČTK zástupce tiskového mluvčího SVS Petr Majer.

Od pátku platí mimořádná veterinární opatření. Myslivci mohou v celé republice používat dříve zakázané metody lovu, například na místech, kde se sklízí zemědělské plodiny. Mohou také používat při lovu zařízení pro noční vidění nebo umělé zdroje osvětlení. Zemědělci musí hlásit v tzv. oblasti intenzivního lovu, tedy v části Moravy, sklízení plodin myslivcům den před samotným žetím.

Zemědělci v oblasti intenzivního odlovu musí sklízet plodiny od vnějšího okraje pole směrem ke středu sklízené plochy. V okrese Zlín, kde se mor vyskytl, platí výjimka, divoká prasata se tam dál nesmějí lovit ani přikrmovat. V budoucnu to bude možné za splnění podmínek v plánu na vymýcení choroby.

Subjekty, které se věnují preparátorské úpravě vedlejších živočišných produktů pocházejících z pobaltských zemí a Polska, kde se africký mor prasat dlouhodobě vyskytuje, budou muset nejpozději v den, kdy obdrží zásilku, informovat příslušnou krajskou veterinární správu. SVS také upozorňuje, že už v současnosti platí zákaz krmení prasat kuchyňskými odpadky. Nový dokument zdvojnásobuje peněžní sankci za jeho porušení.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

12.05.2021 11:05 Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v…

Související:

Právě se děje