Myslivci musí do soboty naistalovat pachové ohradníky, jinak riskují vysokou pokutu

Praha - Podle nového nařízení Státní veterinární správy (SVS) budou muset myslivci do soboty nainstalovat na Zlínsku pachové ohradníky, díky nimž by divočáci neměli vybíhat z území zamořeného africkým morem prasat.

Příroda

Pokud tak myslivci neudělají, hrozí jim pokuta do 50.000 korun pro fyzické osoby, do dvou milionů pro podnikající osoby nebo právnické osoby. Budou také muset doplňovat účinnou látku v ohradníku podle pokynů výrobce.

Ohradníky budou umístěny u silnic v zamořené oblasti okresu Zlín. Jak již oznámili v pondělí zástupci Zlínského kraje, mělo by jich být 10.000 až 12.000. Uživatelům honiteb by peníze na zřízení ohradníků mělo podle veterinářů vyplatit po zažádání ministerstvo zemědělství.

Ohradníky budou lemovat silnici z Lukova do Fryštáku, dále přes Zlín, Lípu, Slušovice až do Hrobic v celkové délce zhruba 50 kilometrů. Jejich nainstalování má podle předsedy Okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Zdeňka Hluštíka zajistit pro krajský úřad soukromá firma. "Jsme tak domluvení s krajem a veterinou. My jako myslivci bychom to dělat neměli. Je chvályhodné, že se něco dělá, i když nikdo nemůže stoprocentně zaručit, že nakažení divočáci ohradníky nepřekonají," řekl ČTK Hluštík.

Pachové ohradníky se podél silnic ve Zlínském kraji používají už několik let. Především mají zabránit střetům aut se zvěří. Používaná pěna obsahuje směs pachů spáleniště, predátorů a člověka, což na zvířata působí odpudivě, a těmto místům se proto mají tendenci vyhnout. Pořízení nových pachových ohradníků přijde na 250.000 až 300.000 korun.

SVS zatím eviduje 76 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy prokázaly AMP u 51 uhynulých kusů. Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla dříve potvrzena.

Subjekty, které se věnují preparátorské úpravě vedlejších živočišných produktů pocházejících z pobaltských zemí a Polska, kde se africký mor prasat dlouhodobě vyskytuje, budou muset nejpozději v den, kdy obdrží zásilku, informovat příslušnou krajskou veterinární správu. SVS také upozorňuje, že už v současnosti platí zákaz krmení prasat kuchyňskými odpadky. Nový dokument zdvojnásobuje peněžní sankci za jeho porušení.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje