Myslivci odlovili na Moravě skoro 450 divočáků

Zlín - Za týden odlovili myslivci v území intenzivního lovu na Moravě 449 divokých prasat, nejvíce v okresech Uherské Hradiště a Hodonín. U žádného z nich test neprokázal africký mor.

Divoké prase
doporučujeme

Nemoc veterináři aktuálně potvrdili u 61 divočáků v zamořené oblasti na Zlínsku. ČTK to dnes sdělil zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. V posledních letech se v oblasti odlovilo v průměru 13.552 divočáků ročně.

"Všechna v této oblasti odlovená zvířata se dle nařízení SVS vyšetřují na africký mor prasat. Ve 447 případech skončilo vyšetření negativním výsledkem, u dvou případů se jednalo o nevyšetřitelný vzorek, u žádného vyšetřeného vzorku nebyla zjištěna přítomnost moru," uvedl Majer. Nejvíce prasat, 157, ulovili myslivci na Uherskohradišťsku. Z dalších okresů Zlínského kraje jich bylo 52 zastřeleno na Vsetínsku a 39 na Kroměřížsku.

Počet uhynulých prasat v zamořeném území a okolí vzrostl na 96, pozitivně testované případy jsou zatím stále v katastrech, kde se už mor vyskytl.

Myslivci začali o víkendu na Zlínsku budovat ochrannou linii složenou z 12.000 kelímků naplněných páchnoucí pěnou, která má zabránit šíření afrického moru prasat ze zasaženého území do okolí. Speciální ohradníky myslivci pokládali na 40 kilometrů dlouhém úseku na trase Lukov, Fryšták, Zlín, Lípa, Slušovice a Hrobice. Podle nařízení Státní veterinární správy museli myslivci ohradníky nainstalovat nejpozději v sobotu, jinak jim hrozí pokuta. Podle Majera se budou ohradníky kontrolovat i v tomto týdnu. "Kontroly potrvají do středy, pak budeme moci říct, zdali došlo k nějakému pochybení," řekl ČTK Majer.

Například členové Mysliveckého spolku Lukov-Vlčková v sobotu podle jejich předsedy Jiřího Jangota osadili na 5200 metrů dlouhém úseku poblíž Lukova přes tisíc pachových ohradníků. "Bylo nás na to 14. Všechny ohradníky jsme stihli rozmístit od šesti do jedenácti hodin," řekl Jangot.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama