Mimořádný stav ve Zlínském kraji? Jurečka ho zavede od pondělí

Praha/Zlín - Ministr zemědělství Marian Jurečka po dnešním jednání s odborníky požádal zlínského hejtmana Jiřího Čunka (oba KDU-ČSL), aby vyhlásil v kraji kvůli africkému moru prasat (AMP) mimořádný stav.

Vepři

Podle něj tak bude možné zamořené území lépe chránit. Ministr to uvedl na twitteru. Čunek ČTK řekl, že mimořádný stav vyhlásí v pondělí. Podle ministra se zvažuje i zákaz vstupu na dotčené území. Čunek večer ČTK řekl, že jedním z opatření proti šíření nemoci bude zákaz pro zemědělce sklízet úrodu.

Cílem opatření je infikovaná zvířata v lokalitě udržet, řekl Jurečka novinářům. Lokalita zhruba 20 kilometrů čtverečních bude oplocena elektrickým ohradníkem. "Mimořádný stav nám umožní, abychom ohradník mohli instalovat, abychom potom v součinnosti se záchranným systémem, případně s policií nebo armádou je mohli kontrolovat. Proto to potřebujeme," řekl ministr.

"Momentálně o věci jednám se zástupci ministerstva zemědělství, veterináři a dalšími lidmi v Praze. Potřebuji znát veškeré podrobnosti," řekl Čunek. V podobných případech, kdy nejde o ohrožení života ani zdraví lidí, by však podle něj měla o vyhlášení mimořádného stavu rozhodovat vláda, nikoli kraj. "Vláda ale údajně zasedá až 21. srpna. Když se neumí sejít kvůli tak vážné věci, tak to uděláme my," řekl ČTK Čunek.

Jurečka uvedl, že informoval premiéra Bohuslava Sobotku, ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD) a ministra obrany Martina Stropnického (ANO) s tím, že zřejmě bude potřebovat součinnost těchto dvou resortů.

Státní veterinární správa eviduje k dnešku 113 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy zatím prokázaly virus u 67 kusů. "Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla dříve potvrzena. Dosud se AMP neprokázal u 36 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čeká v současné době deset vzorků," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

V oblasti s intenzivním odlovem na Moravě bylo k dnešnímu dni uloveno 871 divokých prasat. Nejvíce, 229, v okrese Uherské Hradiště.

Myslivci o víkendu rozmístili pachové ohradníky kolem území zamořeného africkým morem prasat na Zlínsku. Mají zabránit šíření nemoci. Lemují silnici z Lukova do Fryštáku a dále přes Zlín, Lípu, Slušovice do Hrobic v celkové délce asi 40 kilometrů. Myslivci jich měli k dispozici na 12.000. Do ohradníků musí doplňovat účinnou látku.

Částečné oplocení ohniska nákazy a instalaci odchytových klecí navrhla v úterý veterinářům krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková (ANO). Požadavek projednalo Národní centrum pro tlumení nákazy. Účastníci se ale shodli na tom, že zavádět oplocení rizikové oblasti jako veterinární opatření je problematické.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje