Soutěž Med roku zná svého vítěze. V Česku je převčeleno, zoufá si organizátor klání

Brno - Letos bylo v soutěži Med roku 153 českých a jeden slovenský vzorek. Už potřetí za sebou vyhrála Dagmar Šormová z Prahy. Cílem akce organizované Pracovní společností nástavkových včelařů je přiblížit obor široké veřejnosti.

med
doporučujeme

Každý med je hodnocený dvěma způsoby. Nejdříve přijde na řadu akreditovaná laboratoř, kde čeká každý med rozbor, zda splňuje kritéria českého medu, která jsou dopředu definována. Tímto sítem letos neprošla dvacítka vzorků. Zbytek hodnotila sedmadvacetičlenná komise, která posuzuje barvu, konzistenci, vůni, chuť a celkový dojem.

Součástí akce je i přehlídka vzorků, která je mimo jiné také pastvou pro oko. K vidění jsou barvy medu od světle zelenkavé přes zlatou až po asfaltově černou, různé tvary sklenic a inspirativní etikety.

V Česku je přes 50.000 včelařů. "Máme převčelařováno a převčeleno. V tuzemsku připadne na jednoho včelaře asi 220 obyvatel, v Evropské unii je na jednoho včelaře čtyřikrát více lidí," uvedl organizátor medového klání Radek Hykl.

To je podle něj asi jeden z důvodů, proč je med tak levný. Jeden kilogram prodává český včelař od 140 do 180 korun, cože je jinde cena půlkilového balení. Také počet včelstev je vyšší v tuzemsku než před sto lety. Nyní jich je kolem půl milionu. "Má to vliv i na přenosy nemocí i na snůšku, která není natolik silná," uvedl Hykl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tuny mrtvých ryb. Inspekce už ví, jaká jedovatá látka unikla do Bečvy

24.09.2020 13:33 Aktualizováno Desítky tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Ukázaly to rozbory vzorků vody, řekla dnes…

Řeka Bečva je po kontaminaci mrtvá. Do kafilérie bylo odvezeno již 20 tun…

23.09.2020 16:08 Z řeky Bečvy, kterou kontaminovala v neděli neznámá látka, odvezli dosud rybáři do kafilerie 20 tun…

Kvůli chemikálii uhynuly v Bečvě tuny ryb, zásah pokračuje. Přerov varuje…

21.09.2020 14:51 Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého…

Havlíček: Snížení emisí o 55 pct do roku 2030 je pro ČR nereálné

16.09.2020 14:25 Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, jak ho dnes v Bruselu představila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama