Majitel kolowratských lesů napsal Jurečkovi ostrý dopis, rozzlobil ho zákaz těžby

Rychnov nad Kněžnou - Majitel rozsáhlých lesů na Rychnovsku Jan Kolowrat Krakowský nesouhlasí s rozhodnutím ministerstva zemědělství zakázat úmyslné těžby smrku a borovice. Dočasný zákaz těžby v celé ČR ministerstvo zdůvodnilo tím, že je třeba přednostně zpracovat dříví z kalamit.

Těžba dřeva, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zákaz těžeb Kolowrat Krakowský v otevřeném dopise ministru zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) označil za zahájení moderního způsobu vyvlastňování. Zákaz by měl platit v listopadu a prosinci. Kolowratské lesy mají rozlohu 5380 hektarů a kůrovcovou kalamitou zasaženy nejsou.

"Jakým právem vstupujete do demokratických principů, tržních mechanismů a hospodaření firem? ... Jak mohu spravovat majetek, pokud mi stát brání v hospodářské činnosti?" uvedl Kolowrat Krakowský v dopise ministrovi.

Vlastníci a správci lesů podle něj dobře vědí, co znamená přednostní zpracování nahodilé těžby. Připomněl například zpracování kalamit po orkánu Kyrill v roce 2007. Podle Kolowrata Krakowského pily potřebují k produkci stavebního řeziva čerstvé dřevo, a ne jen dřevo poškozené při kalamitách. Zákaz těžeb podle něj může u rodinných podniků například ohrozit platbu daní a odvodů za zaměstnance.

Podle šéfredaktora časopisu Lesnická práce Jana Příhody má příkaz ministerstva mezi lesnickou veřejností příznivce i odpůrce, sucho a následná kůrovcová kalamita se ale rozjela bez ohledu na to, zda jsou porosty v majetku státu či soukromých rukách. "Obrovským problémem jsou tisíce malých soukromých vlastníků lesů o minimální výměře, které státní správa dlouhodobě nedokáže přinutit, aby se o své lesy starali. Z těchto porostů se pak kůrovec šíří a ohrožuje vlastníky sousedních lesů," řekl ČTK Příhoda. Zákaz těžby tak podle něj nejde označit za špatný krok.

"Určitě by se však ministerstvo mělo snažit najít způsob, jak z tohoto zákazu vyčlenit vlastníky, jejichž lesy nejsou prokazatelně postiženy suchem a kůrovcem, a to například udělením výjimky ze zákazu úmyslných těžeb. Stejně nezbytné je ale také nalezení možnosti finanční podpory vlastníků lesů podobně jako se tomu děje v zahraničí nebo u českých zemědělců," řekl Příhoda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékaři žádají brzký konec spalování uhlí. Petici podepsali Pafko či Pollert

26.10.2020 12:57 Někteří čeští lékaři iniciovali kampaň, která žádá brzký konec těžby a spalování uhlí. Signatáři…

Ministr Brabec odmítl výzvu k rezignaci kvůli zákonu o odpadech

23.10.2020 14:16 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odmítl výzvu k rezignaci, kterou mu adresoval…

Konec doby uhelné v Česku? Komise probrala tři scénáře, datum doporučí v…

20.10.2020 12:43 Datum útlumu využívání uhlí v Česku doporučí takzvaná uhelná komise vládě na svém příštím zasedání…

Útlum uhlí v roce 2038? Podle ekologů pozdě, představili pořadí…

19.10.2020 12:55 Uvažované datum konce využívání uhlí v Česku v roce 2038 je příliš pozdní z hlediska ochrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama