Lidé kvůli pseudomoru nahlásili na Zlínsku tisíce kusů drůbeže

Zlín - Chovatelé z 30 katastrů v okolí Šanova na Zlínsku, kde se v polovině dubna objevil u slepic pseudomor drůbeže, nahlásili veterinářům téměř 18.000 kusů drůbeže a dalších ptáků přibližně v 1350 chovech.

Přidejte svůj názor

Zvířata
doporučujeme

Nařizovala jim to veterinární opatření přijatá v souvislosti s obavami ze šíření choroby, též známé jako Newcastleská nemoc. ČTK to dnes řekl Petr Majer z tiskového oddělené Státní veterinární správy (SVS).

"Vesměs jde o domácí malochovy, především hrabavé drůbeže. Chovatelé nahlásili ale například také zhruba 1900 holubů a 450 kusů vodní drůbeže. Několik katastrů ještě hlášení nedodalo. Byly však dnes dopoledne obvolány a očekáváme proto, že v řádu hodin čísla dodají," uvedl Majer. Celkový výsledek sčítání by se podle něj již zásadně měnit neměl.

V součtech nefiguruje komerční velkochov brojlerů společnosti Lukrom ve Štítné nad Vláří, která spadá do dotčených katastrů. Veterináři v neděli hospodářství zkontrolovali a jelikož neodhalili chyby týkající se biologické bezpečnosti hospodářství, umožnili firmě poslat 21.000 zvířat na jatka. SVS dnes v oblasti zahájila také kontroly ve vybraných malochovech. Podle Majera ale nic nenapovídá tomu, že by bylo chorobou zasaženo další hospodářství.

Veterináři 13. dubna v Šanově zlikvidovali 71 slepic a jednu perličku, dalších 15 slepic již dříve uhynulo. Nemoc se objevila u malochovatele, který nahlásil veterinářům úhyn 11 z 34 chovaných slepic. Po vyšetření se nepotvrdila ptačí chřipka, ale pseudomor. Zlikvidovat se musel jeho chov, ale i druhý v těsné blízkosti. Okolo ohniska nákazy bylo vytyčeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, které zasahuje až na Slovensko.

Chovatelé nesmí přemisťovat drůbež z pásem. Po dobu platnosti mimořádných veterinárních opatření se tam nemohou konat výstavy, burzy, trhy a svody drůbeže a ostatních ptáků. Chovatelé v ochranném pásmu musí zajistit, aby se do chovů nedostalo volně žijící ptactvo, u vstupu do hospodářství musí mít dezinfekční prostředky. Za porušení a nesplnění opatření hrozí fyzické osobě pokuta do 100.000 korun, u právnické osoby až do dvou milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se přemnožili hlodavci. Šíří hantavirózu, která je přenosná na…

21.02.2020 16:06 Příčinou zvýšeného výskytu hantavirózy v Česku je přemnožení hlodavců, od kterých se virus přenáší…

Ptačí chřipka: Zasažená farma na Pardubicku sepisuje škody, přijde o 140…

20.02.2020 14:00 Zemědělský podnik Moras na Pardubicku podá do konce března žádost o proplacení některých nákladů…

Česko tvrdě potírá ptačí chřipku. Takové množství drůbeže nelikviduje…

19.02.2020 10:45 Likvidace komerčního velkochovu drůbeže ve Slepoticích na Pardubicku, kde byla zjištěna ptačí…

Boj s ptačí chřipkou: Haly se plní plynem, utraceno bude 130 tisíc kusů…

18.02.2020 17:51 Aktualizováno Hasiči dokončili likvidaci drůbeže v první z pěti hal chovu ve Slepoticích na Pardubicku, kde byla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama