Nezabíjejte havrany, žádají ornitologové

Praha - Česká ornitologická společnost upozornila dnes na množící se útoky lidí proti havranům. Ochránci odsuzují hlavně shazování hnízd nebo střílení vzduchovkou, které bylo podle nich zaznamenáno například na Táborsku a Chrudimsku. Havran polní přitom patří mezi poměrně vzácné druhy.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Havran

Podle atlasu ptáků, který je dostupný na internetu, hnízdí havrani v Česku na málo místech. Dříve byly jejich počty vysoké, od minulého století ale populace kolísá. Souvisí to se zásahy člověka do krajiny i s přímým pronásledováním. Jde o shazování hnízd, případně používání vzduchovek a dělbuchů.

"Chápeme, že soužití s velkým množstvím havranů nemusí být příjemné. Potom je přirozené snažit se jejich kolonii posunout dál od lidských sídel, ale musí se to dělat s rozmyslem a mimo dobu hnízdění," řekl ČTK předseda ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek. Havrani mají v hnízdech mláďata právě v tuto dobu.

Střílení vzduchovkou nebo použití dělbuchů proti havranům lze podle Vermouzka posuzovat jako přestupek proti zákonu o ochraně přírody, případně jako týrání. "Upozorňujeme na nesprávnost takového počínání a vedeme lidi k tomu, aby si uvědomili, že jsou také součástí přírody, a respektovali ji," uvedl.

Havran patří mezi krkavcovité ptáky a vyznačuje se vysokou inteligencí. "Tak jako řada dalších druhů se naučil žít v blízkosti člověka a využívat potravní zdroje, které jim toto prostředí nabízí," řekl Vermouzek. Havrani žijí po celý rok společenským způsobem života, hnízdí většinou v otevřené krajině s vysokými stromy.

"V Česku jsou hnízdící havrani docela vzácní, podle loni skončeného mapování se objevují jen na sedmi procentech území, hnízdění se podařilo prokázat dokonce jen na čtyřech procentech území, většinou v blízkosti větších řek," uvedli ornitologové v tiskové zprávě.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelená nafta zemědělcům? Pravidla budou jednodušší, poslanci schválili…

14.11.2018 10:26 Stát bude od příštího roku i nadále vracet zemědělcům část spotřební daně z nafty odstupňovanou…

Katastrofa českého zemědělství? Je stále víc závislé na cizině, svaz bije…

13.11.2018 08:56 Schodek agrárního zahraničního obchodu se letos za tři čtvrtletí meziročně prohloubil o 27 procent…

Skončí Česko před soudem EU? Brusel se zlobí, zahájil první stupeň řízení

08.11.2018 16:46 Aktualizováno Evropská komise (EK) dnes vyzvala Českou republiku, aby uvedla do souladu s evropskými pravidly své…

Hladina Novomlýnských nádrží se má zvednout už příští rok. Ornitologové…

08.11.2018 13:29 Již během příštího roku by se mohla začít zvedat hladina střední a dolní nádrže na novomlýnských…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama