Česko bude mít "čínskou zeď". Zákon o elektroodpadech zakáže spojení sběru s recyklací

Praha - V návrhu nového zákona o výrobcích s ukončenou životností, který připravilo ministerstvo životního prostředí (MŽP), bude jasně zakázáno, aby kolektivní systémy starající se o sběr zároveň vlastnily recyklační linky. Opatření, které je zakotvené i v chystané evropské směrnici, má zamezit zneužívání dominantního postavení na trhu, nepřiměřenému růstu cen za sběr a snadnému falšování dat. Uvedli to dnes při diskusi o elektroodpadu zástupci kolektivních systémů a MŽP. Pro toto opatření se vžil název čínská zeď.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo životního prostředí
doporučujeme

Podle Ladislava Trylče z oddělení zpětného odběru MŽP současný stav umožňuje různé nešvary, například chybějící nebo nedostatečnou kontrolu kolektivních systémů. "Mnohdy není možné dopátrat, co se s elektrospotřebiči stalo," uvedl Trylč. Kolektivní systémy, které své povinnosti řádně plní, mají podle něj vyšší náklady než ty, které povinnosti plní jen na papíře a ve skutečnosti parazitují na poctivých systémech. "Není možné, aby tento stav fungoval donekonečna," řekl Trylč. Výsledkem současného nastavení je podle něj to, že kolektivní systémy zvyšují ceny obcím nebo jim vypovídají smlouvy.

Podporu čínské zdi vyjádřila také Hospodářská komora (HK ČR). Bez ní by podle zástupců komory mohlo zmizet mnoho menších zpracovatelů a následně by se zpracování prodražilo. Podle Jana Mračka z HK ČR čínská zeď funguje úspěšně ve Francii a na Slovensku. Kladně toto opatření hodnotí také Svaz průmyslu druhotných surovin.

Dosud se v Česku muselo vybrat zpět 45 procent elektrovýrobků uvedených na trh, což se dařilo plnit. Podle chystané směrnice se tento cíl zvýší na 65 procent. Podle Trylče by za to měly nést odpovědnost i kolektivní systémy, které k tomu podle dosavadního zákona z roku 2005 nic nenutí.

Návrhy nových zákonů, o odpadech a o výrobcích s ukončenou životností, jsou podle Trylče připravené od ledna 2017, nově ale musely reagovat na chystané směrnice EU pro tuto oblast. Příští rok by návrhy zákonů měly projít meziresortním připomínkovým řízením. Budou řešit i dozor nad zpětným odběrem, ve kterém bude muset být zapojen "alespoň jeden subjekt nezávislý na soukromých zájmech".

Kolektivní systémy jsou společnosti, které přebírají povinnost výrobců elektra postarat se o vyprodukované spotřebiče po skončení jejich životnosti. Výrobci jim za to platí. Kolektivní systémy mohou být ziskové i neziskové, podle toho, jaký odpad sbírají a jak se jim daří najít zpracovatele, kteří by ho odebírali. Výrobci se o zpětný odběr mohou starat i sami, v Česku to dělá kolem 50 firem. Vybírají kolem 630 tun elektroodpadu ročně, celkový odběr v ČR je přes 90.000 tun za rok.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka se vrací sucho. Následky budou dramatické, ukazuje mapa

17.06.2019 16:28 Do české krajiny se po deštivém květnu vrací sucho. Červen totiž přináší tropické teploty a jen…

Květnové srážky nestačily, půdní sucho je na třetině území

13.06.2019 17:54 Půdní sucho je nyní na 35 procentech území, nástupem horkého června se zhoršil stav půdní vláhy,…

Lesům ČR prudce klesl zisk, kůrovec sežral dřevo za miliardy

13.06.2019 13:51 Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08…

Ochrana vody bude v ústavě? Ministerstvo si nechá zpracovat posudek

12.06.2019 15:00 Ministerstvo zemědělství si nechá zpracovat posudek o možnosti zakotvit do Ústavy ochranu vody. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama