Do muslimských zemí putují z ČR desítky tisíc krav, aktivisté chtějí zákaz

Praha - Loni se z Česka do Turecka vyvezlo 72.000 živých zvířat, hlavně skotu. Další tisícovka putovala do Libye a Libanonu. Zvířata podle aktivistů při transportu trpí a pak je čeká kruté usmrcení - porážka bez omráčení při plném vědomí zvířete.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Na dnešní tiskové konferenci to uvedla zástupkyně společnosti Compassion in World Farming v ČR Romana Šonková. Pod petici, žádající zákaz vývozu živých zvířat mimo Evropskou unii, se podepsalo 24.167 občanů. Autoři petici předali zákonodárcům.

V ČR je zakázáno přepravovat zvířata déle než osm hodin. Podle Šonkové se to většinou na území státu dodržuje, mimo něj již ne. ČR navíc podle ní slouží jako transportní stanice pro další evropské státy, protože má dobrou nákazovou situaci. 

Hlavními problémy při transportu jsou podle Šonkové dlouhé prodlevy na hranicích, vysoká teplota a vysoká vlhkost vzduchu, neposkytnutí veterinární pomoci zvířatům nebo nedostatek vody. Dále upozornila na to, že některé české restaurace dávají přednost zmraženému hovězímu masu například z Brazílie, než aby využily český skot.

Iniciativu podpořil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který chce na problematiku upozornit pověšením plakátu na budovu Sovových mlýnů v Praze. Pospíšil řekl, že zatímco ještě před několika lety se z ČR přepravovaly řádově tisíce zvířat, nyní jde o desítky tisíc.

Šonková podporuje také nápad, kteří prosazují ekologičtí farmáři. Ti by chtěli zabíjet krávy střelnou zbraní přímo na pastvě, zvířata jsou pak podle nich méně stresovaná. Státní veterinární správa s tím souhlasí, legislativa Evropské unie to ale neumožňuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Budou se opět střílet vlci? Žaloba farmářů u soudu neuspěla

16.10.2019 18:35 Městský soud v Praze zamítl odvolání farmářů z Broumovska, kteří žádají regulaci volně žijících…

Jen pro otrlé. VIDEO z jatek šokovalo Česko, ministr nařídil rozsáhlé…

16.10.2019 15:30 Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy …

Rakovinotvorné látky, rtuť a další jedy. Které společnosti nejvíc…

15.10.2019 13:43 Chvaletická hnědouhelná elektrárna loni výrazně zvýšila emise rakovinotvorných látek, skleníkových…

2800 žádostí za pět vteřin. Zlínský kraj rozdává kotlíkové dotace, systém…

15.10.2019 10:41 Již během prvních vteřin od zahájení třetí vlny přijímání žádostí o dotace na výměnu kotlů ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama