Drastické záběry pobouřily obchodníky, chtějí skoncovat s vejci z klecových chovů

Praha - Obchodníci informují, že chtějí ustoupit od prodeje vajec z klecových chovů. Uvedli to poté, co byly zveřejněny informace o špatném stavu slepic ve velkochovech. Například Rohlik.cz slibuje, že bude prodávat vejce pouze z bezklecových chovů od konce roku 2019, Lidl v roce 2025, obdobný závazek mají Tesco a Globus. Od klecových vajec už v minulosti například odešel fastfoodový řetězec McDonald´s.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Vejce

Spolek Obraz zveřejnil prostřednictvím reportáže České televize v tomto týdnu záběry ze čtyř klecových českých chovů, ve kterých byly slepice odrané z peří, namačkané v malých klecích a byly tam i kusy, které podmínky chovu nepřežily.

Rohlík.cz uvádí, že má v nabídce z 80 procent vejce z podestýlek, v biokvalitě a z volného chovu. Tato vejce jsou podle zakladatele portálu Tomáše Čupra kvalitnější a chutnější, ale také dražší. Zatímco vejce od slepic z klecí může podle něj stát 1,8 koruny, od slepic žijících volně bude stát až trojnásobek. Na trhu jich ale podle něj stejně není dostatek. „V Rohlíku věříme, že potraviny lze dlouhodobě produkovat s ohledem k životnímu prostředí a s respektem ke zvířatům. Věříme, že naši věrní zákazníci takové hodnoty upřednostňují před nejnižší cenou,“ vysvětluje opatření Čupr.

Mluvčí Globusu Pavla Hobíková uvedla, že řetězec bude od července nabízet nově vejce z volného chovu. „Stejně jako Globus v Německu jsme se i my zavázali vyřadit klecová vejce z naší nabídky nejpozději do konce roku 2025," dodala. I Globus však uvádí, že má problém dostatečně pokrýt poptávku po vejcích těmi z volných chovů.

Šéfka Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá ČTK sdělila, že uhynulé kusy v chovech jsou nepřípustné, zároveň ale kritizovala aktivisty, kteří záběry natáčeli. Mimo jiné podle ní mohli narušit biologickou ochranu prostor a vnést do chovu infekční nemoci. Znevěrohodnila i autenticitu reportáže. Ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád pověřil veterináře, aby se na pohodu ptáků v klecových chovech zaměřili.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se opět objevují vlci. Nově se usadili na Trutnovsku

16.09.2018 12:57 Žacléř (Trutnovsko) - Vraní hory na Trutnovsku jsou dalším místem v hradeckém kraji, kde byla…

Česko po devíti letech zmizelo ze seznamu rizikových zemí kvůli BSE

16.09.2018 11:45 Praha - Čína po devíti letech od posledního výskytu nemoci šílených krav (BSE) v ČR vyškrtla…

Škrty EU v zemědělství? Toman jel do Bruselu a rázně řekl, co si o tom…

10.09.2018 14:31 Aktualizováno Brusel - Pokud se zemědělcům v EU ukládají nové povinnosti týkající se například ekologie a lepšího…

Velký boj proti plastům je zahájen. Připojit se musí i obchodní řetězce

06.09.2018 13:29 Praha - Senát České republiky podpořil zákaz jednorázových plastových materiálů, mezi které patří…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama