Češi mají přírodu rádi, ale nehnou pro ni ani prstem

Praha - Nový výzkum Masarykovy univerzity tvrdí, že vztah Čechů se vůči přírodnímu prostředí mění, a to v pozitivním směrem. Výsledky v zásadě potvrzují, že ze všech mediálních témat je nejvíce zajímá příroda (80 % veřejnosti) a velmi významně také životní prostředí (68 %). Růst zájmu o životní prostředí je dlouhodobým trendem ve světě, neznamená to ovšem, že se lidé vůči přírodě začnou najednou chovat ohleduplněji. Česká pobočka Greenpeace ale tvrdí, že tyto výsledky v praxi skoro nic neznamenají.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ekologie

„Stále platí, že lidé chtějí, aby změny dělal především někdo jiný – Evropská unie, Česká republika či jednotlivé korporace,“ řekl serveru EuroZprávy.cz tiskový mluvčí české pobočky Greenpeace Lukáš Hrábek. Češi se o ochranu přírody nechtějí starat samostatně, podle jejích názorů tyto otázky musí řešit stát.

„Setkala jsem se s názorem, že pokud Češi platí daně, tak se o ochranu přírody musejí postarat ministerstva,“ uvedla pro EuroZprávy.cz ekologická aktivistka Lucie Nová.

„Tento názor pro většinu lidí zní sice přesvědčivě, ale ve skutečnosti takový postoj pouze umožňuje lidem zbavit se zodpovědnosti za svoji vlastní neúčast,“ doplnila.

Ještě slaběji se Češi v ochraně přírody a životního prostředí občansky angažují. „Většina Čechů chrání životní prostředí především tehdy, pokud se jim to ekonomicky vyplatí. Zároveň otevřeně sdělují, že nejsou ochotni se kvůli ochraně životního prostředí příliš omezovat. Jen 16 % je ochotných platit vyšší daně, 19 % vyšší ceny 28 % snížit svou životníúroveň,“ komentuje spoluautor výzkumu Tomáš Chabada.

Názor a ekologická angažovanost se odvíjí od věku. Platí, že starší generace na otázku životního prostředí pohlíží skeptičtěji. Podle Lukáše Hrábka z aktivistické organizace Greenpeace u mladších generací není ekologie žádné sprosté slovo, ale berou ji jako přirozenou součást svých životů.

„Tito lidé umí anglicky, čtou i zahraniční média a mají rozhled, proto jsou mnohem méně náchylní věřit českým klimaskeptikům či komerčnímu PR,“ řekl. Představitel organizace také doplnil, že mladí Češi tyto změny na rozdíl od některých politiků a komerčních firem vítají.

„Myslím, že naše mladá generace může změnit konzervativní postoj Čechů k problematice životního prostředí,“ řekla aktivistka Lucie Nová. Její osobní zájem o životní prostředí se projevuje takzvaným ekologickým aktivismem v odpovídajících organizacích, které v Česku mají dlouhou historii jako například Hnutí Duha. „Je to jednoduché, jak začít. Stačí, když budete třídit odpady, což je minimum, který můžete udělat. Ale i tento minimum je velmi důležitý,“ řekla aktivistka.

 I přes svůj silný postoj vůči samotné přírodě, v praxi to má zcela opačný charakter. „Průzkumy ukazují, že výrazná většina Čechů tráví ráda svůj čas venku. Více než ostatní Evropané si Češi vybírají místo své dovolené právě podle přírody v okolí,“ řekl odborný garant výzkumu Jan Krajhanzl.

 „Češi často aktivněji a emocionálněji řeší ekologické problémy, které jsou jim geograficky vzdálené – například hořící pralesy v Indonésii či plasty v oceánech, než aby se bouřili proti devastaci krajiny či znečišťování životního prostředí přímo v České republice,“ komentoval výzkum Lukáš Hrábek. 

 Výzkum je zveřejněn ve formě knižní publikace, který nabízí souhrn více než 80 průzkumů veřejného mínění z posledních let a výsledky nového výzkumu, který proběhl na vzorku 2 673 respondentů. Vznik publikace „Vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí“ podpořil Státní fond životního prostředí a samotné Ministerstvo životního prostředí.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zavlažované brambory? V Česku se daří nové metodě pěstování

21.10.2018 11:39 Výnos brambor, které se zavlažují kapkovou závlahou v suchém roce, může být téměř až trojnásobný.…

2 miliardy jako kompenzace za sucho pro zemědělce? Návrh projedná vláda

20.10.2018 13:19 Ministerstvo zemědělství bude chtít zhruba dvě miliardy korun jako kompenzace pro zemědělce a…

Česko navštívil eurokomisař pro venkov. Zemědělce děsí zastropování plateb

19.10.2018 13:57 Evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan, který dnes navštívil Česko, podle…

Stát zbabral boj se suchem? Asociace si podala ministerstvo zemědělství

18.10.2018 16:00 Ministerstvo zemědělství v létě s řešením sucha a nedostatku krmiv zemědělcům nepomohlo, uvedl dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama