Chov divokých šelem v ČR? Ministerstvo chce zakázat i mazlící koutky

Praha - Ministerstvo zemědělství chce zpřísnit podmínky pro chov velkých šelem v ČR. Na kauzu nelegálního porážení tygrů reagoval i resort životního prostředí, ode dneška zakázal komerční vývoz tygrů z Česka do zemí mimo EU.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zoo Lešná u Zlína, tygr stále odpočíval

Dle ministerstva zemědělství by měly být zakázány chovy umožňující přímý kontakt se zvířetem. "Zájmoví chovatelé by měli mít povinný kurz s praxí," řekl dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). 

Podle něj není nyní možné chov šelem mimo zoo zakázat, ač si to část veřejnosti přeje. Nebylo by ani místo, kam je všechny dát. "Je potřebné zakázat kontaktní chovy, to jsou ty takzvané mazlící koutky, chceme také zavést zákaz venčení a rozhodně nebude možné, aby se někdo procházel s obrovskou šelmou na veřejnosti pouze na vodítku," řekl Toman.

Stát chce také přísnější evidenci šelem, a to jak velkých koček, medvědovitých i hyenovitých šelem, stejně jako vlků a psů hyenovitých. V posledních týdnech například utekla puma ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dalším případem byl útěk lva a dvou tygrů z Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku.

Na novele zákona o ochraně zvířat proti týrání by měly spolupracovat ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí. Podle Tomana by mohla začít platit na podzim.

Ministerstvo životního prostředí ode dneška zakázalo komerční vývoz tygrů z České republiky do zemí mimo Evropskou unii. Podle Dominiky Pospíšilové z tiskového oddělení jde o jednotky tygrů ročně, za posledních deset let se jich vyvezlo 22.

"S ohledem na zaznamenané bezprecedentní případy zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi proto nechceme v jakémkoliv případě usnadňovat jejich vývoz právě do zemí, kde je poptávka po tygřích preparátech," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zákaz vývozu je okamžitě platný. Jako výjimka zůstane pouze vývoz do zoologických zahrad, kde bude garantováno, že o zvířata bude dobře postaráno.

V Česku žije podle údajů ministerstva v zájmových chovech 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Invaze východních slunéček v Česku: Původně sloužily jako biologická zbraň…

11.10.2018 15:53 Aktualizováno Jako už tradičně se na podzim musíme potýkat s invazí slunéček východních. Invazivní druh slunéčka…

Houby, borůvky, maliny. Češi berou lesy útokem, nasbírali plody za 6,6…

11.10.2018 14:52 Češi loni nasbírali lesní plody za 6,6 miliardy korun, meziročně se hodnota zvedla o 1,6 miliardy…

Jak bojovat proti smogu? Obce a města tápou, příliš nevyužívají dostupná…

11.10.2018 10:31 Obce a města stále příliš nevyužívají možnosti ke snižování znečištění ovzduší, které jim umožňuje…

Hon na emise v EU? Česko tvrdě vzdoruje. Nejsme špindíry, ohradil se Brabec

09.10.2018 17:10 Česká republika se nebrání nástupu elektromobilů, zdůraznil dnes v Lucemburku ministr životního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama