Česko čelí invazi nových škůdců, vyhovuje jim horké počasí

Praha - Vysoké teploty nad 35°C nahrávají novým škůdcům, kteří se dříve v Česku nevyskytovali. Například tmavka švestková byla donedávna lokálně na Slovensku, potom se vyskytla po dovozu švestek z Balkánu na Slovácku. Letos ji však odborníci zaznamenali i v Praze.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Počasí

Díky vyššímu teplotnímu průměru se daří asijským druhům ovocných stromů, například hrušni písečné. Pěstování olivovníků je však zatím na českém území předčasné.

"Letos je obecně, až na výjimky, úroda mimořádně vysoká u většiny ovocných stromů. Sklizeň je urychlena tak o tři týdny," říká docent Josef Sus z České zemědělské univerzity v Praze.

Podle něj však nynější teploty, které mají přes týden vystoupat k 37 °C, stromům škodí. "Fotosyntéza se zpomaluje, listy se snaží proti výparu chránit," přibližuje. Lidé tak mohou vidět povadlé listy u ovocných dřevin, které však zatím přežívají docela dobře. "Uvidíme, jak to bude vypadat nadále bez dešťů," dodal.

Letošní úroda ovoce by podle odhadu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského měla meziročně vzrůst o 55 procent na nadprůměrných 185.184 tun. Sady v tomto roce nepostihly jarní mrazy, které sklizně výrazně srazily v letech 2016 a 2017. Sklizeň by letos měla jít nahoru u všech ovocných druhů s výjimkou angreštu. 

Dlouhodobě oteplující se klima však pomáhá i škůdcům, kteří nebyli v ČR obvyklí, jde například o tmavku švetkovou. "Larva vykusuje jádro té pecky a když ho vykouše praktiky celé, tak se zakuklí, vyvine se v komárka a na jaře se prokouše. Vylétne to a klade vajíčka na ty plůdky," popisuje Sus. Dalším škůdcem je octomilka japonská, která napadá měkké plody jako jahody, rybíz nebo angrešt.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zavlažované brambory? V Česku se daří nové metodě pěstování

21.10.2018 11:39 Výnos brambor, které se zavlažují kapkovou závlahou v suchém roce, může být téměř až trojnásobný.…

2 miliardy jako kompenzace za sucho pro zemědělce? Návrh projedná vláda

20.10.2018 13:19 Ministerstvo zemědělství bude chtít zhruba dvě miliardy korun jako kompenzace pro zemědělce a…

Česko navštívil eurokomisař pro venkov. Zemědělce děsí zastropování plateb

19.10.2018 13:57 Evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan, který dnes navštívil Česko, podle…

Stát zbabral boj se suchem? Asociace si podala ministerstvo zemědělství

18.10.2018 16:00 Ministerstvo zemědělství v létě s řešením sucha a nedostatku krmiv zemědělcům nepomohlo, uvedl dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama