Sucho v Česku napáchalo škody až za 11 miliard. Zemědělci chtějí kompenzaci

České Budějovice - Sucho letos způsobilo škody v českém zemědělství za devět až 11 miliard Kč. Zemědělci budou chtít od státu odškodnění dvě až 2,5 miliardy korun, aby pomoc byla ekvivalentní kompenzacím v Německu.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Sklizeň brambor, ilustrační fotografie
doporučujeme

Největší škody budou na obilovinách, u cukrové řepy, chmele i na krmných plodinách, řekl. Zemědělci by chtěli odškodnění do konce roku. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) je připraven se zemědělci jednat, zvažuje už nejvhodnější způsob vyplácení náhrad. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je odškodnění na Tomanovi, ale musí být objektivní.

"Uvažujeme o vyplácení náhrad za škody nad 30 procent, posuzovaných na základě jednotné a jednoduché metodiky ve spolupráci například s Českým hydrometeorologickým ústavem na úrovni jednotlivých katastrů tak, aby pomoc byla co nejrychlejší," řekl ČTK vedoucí tiskového oddělení ministerstva Václav Tampír. 

Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek na agrosalonu Země živitelka uvedl, že pršelo jen málo a v době, kdy to úrodě už nepomohlo. 

Kde sucho škodilo, by mělo být určeno i na základě meteorologických šetření nebo portálu Intersucho. Částka by se podle Jandejska rozhodně neměla přerozdělovat plošně. Peníze by měly dostat podniky, jimž sucho zničilo přes 30 procent produkce, řekl. V některých regionech podle něj problémy nebyly vůbec, jinde jsou ale velké. 

Jandejsek očekává, že poroste cena krmiv, což se promítne i do nákladů zemědělských podniků. Apeloval na zpracovatele a obchodní řetězce, aby zvýšené náklady celé nepromítly do cen pro spotřebitele. Nedostatek obilovin však nehrozí, ČR standardně obilí vyváží, dodal.

Zatím ale nebyly vyplaceny ani kompenzace za loňské sucho, které způsobilo podle komory škody za 12 miliard korun, zejména na obilovinách, olejninách, trvalých travních porostech a na kukuřici, řekl Jandejsek. Zemědělci nakonec zažádali o kompenzace za 1,16 miliardy korun, vláda na kompenzace vyčlenila dvě miliardy korun.

Aby vláda nemusela každoročně schvalovat kompenzace, připravuje ministerstvo tzv. fond těžko pojistitelných rizik. Měl by situaci řešit systematicky. O zřízení takového fondu se hovoří déle než deset let. Fond by měl podle bývalého ministra zemědělství Jiřího Milka (za ANO) nejspíš začít fungovat od roku 2020. Do něj přispívající zemědělci by měli možnost získat odškodnění za klimatické jevy, proti kterým se běžně nepojišťuje, jako je například právě dlouhotrvající sucho.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vejce za 70 korun? Kde na to vezmou důchodci? U Jílkové na ČT se to…

19.04.2019 13:21 Aktualizováno Velké obchodní řetězce se rozhodly, že přestanou ve svých provozovnách nabízet zákazníkům vejce z…

Na Václavském náměstí se protestovalo. Kvůli produkci vajec

17.04.2019 18:50 Několik desítek aktivistů se dnes v podvečer sešlo v Praze na Václavském náměstí, aby v souvislosti…

Sucho devastuje českou krajinu. Rychlé změny k lepšímu nelze očekávat,…

17.04.2019 12:33 Regionální samosprávy by měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) přijmout opatření k odpovědnému…

Z Česka bude polopoušť? Rozsah zemědělského sucha se stále zvětšuje

15.04.2019 17:36 Aktualizováno Rozsah zemědělského sucha v České republice se za poslední měsíc trvale zvětšuje. Zasáhlo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama