Šelmy v Evropě nejčastěji útočí na ovce. Škody jsou mizivé, tvrdí Hnutí Duha

Nejčastějším terčem útoků velkých šelem v Evropě jsou ovce, uvedlo Hnutí Duha v dnešní tiskové zprávě na základě studie, jež vznikla na zakázku zemědělského výboru Evropského parlamentu. Analýza zahrnuje údaje od 19 členských států Evropské unie z let 2012 až 2016.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Každoročně v průměru zabili vlci 19.500 ovcí, medvědi 1200, rysové 400 a rosomáci čtyři. Celkové ztráty po útocích šelem se podle ekologů rovnají 0,05 procenta z počtu přezimujících ovcí (zhruba 31 milionů) v zemích zahrnutých do studie. V analýze ale není zohledněno například Norsko, které se podle Hnutí Duha vyznačuje velkým množstvím ztrát zvířat po útoku šelem.

Kromě ovcí jsou terčem útoků často kozy, dále koně, skot či včelí úly. Polovina všech ovcí v kontinentální Evropě je poblíž výskytu alespoň jednoho druhu velkých šelem. "Situace se však podstatně liší v jednotlivých zemích. V několika zemích se oblast chovu ovcí stoprocentně překrývá s oblastí výskytu šelem, zatímco v jiných je překrytí velmi malé," uvádí zpráva.

V Česku se podle dat krajských úřadů a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR od roku 2012 do 2016 počet vlčích útoků, zabitých zvířat i vyplacených náhrad za způsobené škody výrazně zvýšil. V roce 2012 byly zaznamenány tři útoky, pět zabitých hospodářských zvířat a vyplaceno bylo 7000 korun, předloni to bylo 63 útoků, 231 mrtvých zvířat a 587 tisíc korun.

Loni zahynulo zvířat méně (222) a útoků bylo 50, náhrady ale činily 661 tisíc korun. Zvýšená náhrada je dána především vyššími sazbami za zabitá zvířata, které ministerstvo životního prostředí doporučuje vyplácet, píše hnutí.

Podle monitoringu Hnutí Duha a dalších organizací byl v ČR v sezoně 2017/18 prokázán výskyt šesti vlčích smeček a pěti párů, zatímco o sezonu dříve to byly tři smečky a jeden pár. Škody ale podle ekologů nemají rostoucí trend. "Ani v oblasti s největšími škodami - na Broumovsku - škody nerostou, ale od roku 2016 klesají z 93 zabitých zvířat v okrese Náchod na 77. V letošním roce je zatím hlášeno jen 34 zabitých zvířat a škody budou pravděpodobně nejmenší za poslední tři roky, navzdory tomu, že v oblasti se pohybují již dvě smečky," uvedli.

Ve Zlínském kraji se ale od září potuluje medvěd, který zabil už asi čtyři desítky ovcí a další domácí zvířata, zničil také včelíny. Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) dříve mluvil o možnosti odstřelu. Ukázalo se však, že medvěd by dočasně mohl být v záchranné stanici u Temelína, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou. O zvíře také projevila zájem belgická zoologická zahrada.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cizinec vezl do Česka 153 kilo masa, veterináři se při kontrole zděsili

22.02.2019 16:13 Celníci a veterináři zabavili a nechali v Českém Krumlově znehodnotit 33 kilogramů hovězího masa,…

Třetina Česka je vyprahlá. Brzy může nastat opačný extrém, varuje biolog

21.02.2019 22:10 Aktualizováno Na třetině území České republiky jsou podzemní vody před začátkem jara ve stavu silného nebo…

Nové zóny KRNAP? Bouřlivou debatu provázela nedůvěra k postupu národního…

21.02.2019 21:12 Aktualizováno Bouřlivá debata dnes v Horním Maršově provázela seminář Správy Krkonošského národního parku (KRNAP)…

Chvaletice chtějí překračovat emise. Pardubice jsou proti

21.02.2019 19:19 Pardubice se vyjádří negativně k žádosti společnosti Sev.en EC, která žádá Pardubický kraj o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama