BSE v Polsku není infekční. Opatření nejsou třeba, uklidňují čeští veterináři

Státní veterinární správa (SVS) nebude kvůli výskytu atypické formy tzv. nemoci šílených krav (BSE) v Polsku přijímat mimořádná opatření. Nemoc není infekční, další zvířata ve stádu se jí nemůžou nakazit, sdělil dnes ČTK tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček. Polsko ohlásilo případ atypické formy takzvané nemoci šílených krav na farmě poblíž hranice s Českou republikou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Z hlediska BSE jsou dlouhodobě v ČR dodržovaná preventivní opatření, například platí zákaz zkrmování masokostní moučky a zvířata se na nemoc vyšetřují. Předloni bylo podle Vorlíčka v EU nahlášených šest případů, loňské údaje zatím veterináři nemají. Konzumace masa a mléka je podle něj z hlediska této nemoci zcela bezpečná.

"Jedná se (v Polsku) o atypickou formu BSE, která se vyskytuje spontánně ve všech populacích skotu ve velmi nízké míře, zejména u starších věkových kategorií. Její výskyt není způsoben zkrmováním masokostní moučky jako u klasické formy BSE," řekl mluvčí.

Předloni se v EU vyskytlo šest takových případů - ve Španělsku, Francii a Irsku, klasická forma BSE se tehdy nevyskytla. Loni byl jeden záchyt klasické BSE, a to ve Velké Británii, údaje o atypické formě zatím veterináři nemají.

"V ČR stále pokračuje vyšetřování rizikových skupin skotu na BSE, ročně je na jatkách vyšetřeno v posledních letech mezi 15.000 a 20.000 zvířaty s negativním výsledkem," dodal Vorlíček.

V mase ani v mléce se virový původce choroby podle něj nenachází, jejich konzumace je tak bezpečná. "Takzvaný specifikovaný rizikový materiál, který bývá spojován s rizikem nakažení lidí tzv. Creutzfeldt - Jakobovou nemocí - tedy u skotu lebka, kromě čelisti včetně mozku, očí a míchy zvířat starších 12 měsíců - ze všech poražených zvířat se v ČR od roku 2000 odstraňuje na jatkách nebo bourárnách masa. Následně je neškodně odstraněn v asanačním podniku," dodal mluvčí.

Polsko ohlásilo případ atypické formy takzvané nemoci šílených krav na farmě poblíž hranice s Českou republikou, v pondělí o tom informovala Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) s odvoláním na polské ministerstvo zemědělství. Případ choroby byl podle mezinárodní organizace zjištěn v polském městě Mirsk, které leží zhruba třicet kilometrů severovýchodně od Liberce. Nakažené zvíře bylo utraceno, napsala agentura Reuters.

Atypická BSE se podle odborníků objevuje ve velmi malé míře. Odhalený případ nemá vliv na oficiální status rizikovosti Polska z hlediska BSE, uvedla OIE. Upozornila, že předchozí známý případ BSE v Polsku byl zjištěn v březnu 2013.

BSE byla poprvé diagnostikována v roce 1986 v Británii, kde v 90. letech decimovala chovy hovězího dobytka. Po konzumaci nakažených potravin v Evropě zemřelo více než 100 lidí. U všech se objevila lidská forma BSE, takzvaná Creutzfeldt-Jakobova nemoc (CJD), která je nevyléčitelná a smrtelná.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brabec dostal kritický dopis. Spory o odpadovou legislativu se vyhrocují

24.04.2019 16:54 Svazy, obce, asociace a firmy působící v recyklačním hospodářství dnes v otevřeném dopise vyzvaly…

loading...

Kůrovec sežere české lesy? Sucho pomáhá množení, rojení budou čtyři, tvrdí…

24.04.2019 16:44 Současné suché počasí pomáhá kůrovcům v množení. Letos tak jejich rojení začalo o týden dříve než…

Extrémní sucho v Česku se rozšiřuje, zemědělci začínají být zoufalí

23.04.2019 16:22 Zemědělci, kteří jsou zároveň reportéry vědeckého projektu InterSucho, začínají být ve svých…

Biopotraviny jdou na dračku. Češi jich nakupují nejvíc od roku 2008

22.04.2019 14:30 Česká spotřeba biopotravin předloni vzrostla o 30,5 procenta, spotřebitelé si koupili zboží za 3,33…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama