Velké nádrže jsou plné z 80 procent. Při suchém létě vodu zajistí, hlásí ministerstvo

Významné vodní nádrže v České republice jsou připraveny v případě suchého léta zajistit zásobování obyvatel i průmyslu vodou, uvedlo dnes ministerstvo zemědělství. Podle ministra Miroslava Tomana (za ČSSD) byl právě díky velkým nádržím loni v létě dostatek pitné vody pro obyvatele. Vodohospodáři podle ministerstva zároveň upravují stav hladiny nádrží tak, aby byla v případě rychlého tání sněhu zajištěna ochrana před povodněmi. Většina nádrží je zaplněna z 80 procent, méně je v Šanci na Ostravici a v Orlíku na Vltavě.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Povodně

Současný stav ve většině nádrží je podle Tomana dostatečný pro zásobování obyvatel, průmyslových podniků i chlazení elektráren v případě opakování extrémního sucha.

"Najít rovnováhu mezi retenční a protipovodňovou funkcí přehrad je náročný úkol, ke kterému jednotlivá Povodí využívají propracované předpovědní modely. Naší snahou je být vždy připraveni na obě varianty - povodně i nedostatek sucha," uvedl Toman.

Z údajů Českého hydrometeorologického ústavu k 28. lednu plyne, že zásoba vody ve sněhu je zhruba 2,87 miliardy metrů krychlových, což představuje v průměru asi 36,4 milimetru (litru na metr čtvereční). Pokud bude sníh tát obvyklým způsobem, zhruba třetina vody se odpaří, další třetina se vsákne do půdy a zbývající odteče a zčásti se zachytí do přehradních nádrží, pokud na vodních tocích existují.

V některých nádržích však stále není tolik vody, jako bylo loni v lednu. Například Švihov na Želivce, z nějž je zásobována Praha, je plný z 84,5 procenta, loni v lednu byl plný z 93,7 procenta. Nechranická nádrž na Ohři byla loni v lednu plná z více než 97 procent, nyní je na necelých 83 procentech.

Stát v rámci boje proti suchu plánuje investice do stavby dalších přehrad, například pod plánovanou Skaličkou v povodí Bečvy nyní pokračují výkupy pozemků. Dokončené jsou studie proveditelnosti přehrad Kryry, Senomaty a Šanov, projektové práce pokračují také na přehradě ve Vlachovicích, kde ministerstvo chce předložit návrh na výkup pozemků vládě koncem prvního čtvrtletí. Je také podaná žádost o vydání územního rozhodnutí k Novým Heřminovům. Plánuje se rovněž zvyšování hladiny Novomlýnských nádrží, voda by se pak mohla využít na závlahy sadů nebo vinic.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je nesoběstačné? Schodek agrárního obchodu byl loni zatím nejhorší

12.02.2019 11:44 Aktualizováno Schodek agrárního zahraničního obchodu se loni meziročně prohloubil o zhruba 7,88 miliardy korun,…

Termín "řecký jogurt" zmizí z české legislativy, dopad je nejasný

11.02.2019 15:48 S rozhodnutím o konci značení řecký jogurt v české legislativě se nedá nic dělat, ČR by jinak…

Financování státní podniků povodí čeká změna, plánuje ministr Toman

06.02.2019 16:50 Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) předloží do měsíce premiérovi Andreji Babišovi (ANO)…

Maso z problematických polských jatek doputovalo do Prahy. Co ukázala…

05.02.2019 16:36 Aktualizováno Veterináři v polském hovězím mase z problematických jatek, které bylo přivezeno do Prahy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama