Česko může jít příkladem. Evropská komise ukončí omezení kvůli africkému moru prasat

Evropská komise (EK) v příštích týdnech rozhodne o ukončení všech omezujících opatření, která pro Českou republiku dosud platí kvůli africkému moru prasat. Komise to dnes oznámila poté, co k takovému kroku získala souhlas zástupců členských zemí EU. Podle mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petra Vorlíčka to znamená, že Česko bude moci zrušit na svém území mimořádná veterinární opatření, která platí na Zlínsku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Divoké prase

"Příklad Česka ukazuje, že pokud jsou správně využity nástroje a strategie vyvinuté na úrovni EU, je možné nákazu kontrolovat a dokonce vymýtit," uvedl podle tiskové zprávy komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukautis, když dnes s opatřením souhlasili zástupci členských zemí ve stálém výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva. Komisař ale zároveň upozornil, že choroba se v EU dál vyskytuje - například nyní v Belgii - a tak i přes úspěch v České republice není možné polevit v ostražitosti.

Opatření se již postupně omezují, například v minulém týdnu veterináři odvolali zákaz přemisťování prasat domácích určených pro domácí porážku do neregistrovaných chovů ve Zlínském kraji. Zákaz ale nadále platí v zamořené oblasti o rozloze 530 kilometrů čtverečních v severní části Zlínska.

Konec opatření, jako je prodej divočáků z České republiky do zahraničí nebo pečlivější kontroly, komise navrhla, neboť na českém území nebyl případ zaznamenán od dubna loňského roku. Na řešení situace experti z EU podle komise spolupracovali s českou stranou hned od června 2017, kdy byl na Zlínsku zaznamenán první případ choroby divokých prasat, která není pro člověka nebezpečná.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kůrovcová kalamita bude pokračovat, varuje firma Lesy města Český Krumlov

18.03.2019 17:39 Firma Lesy města Český Krumlov vytěžila loni 10.000 metrů krychlových dřeva. Z toho bylo 5713 metrů…

Nulových emisí do roku 2050 EU nedosáhne, varuje Brabec

17.03.2019 15:50 Cíle Evropské komise, aby Evropská unie k roku 2050 dosáhla nulových čistých emisí skleníkových…

FridaysForFuture: Studenti po celém světě stávkují za ochranu klimatu,…

15.03.2019 15:51 Aktualizováno Desítky tisíc studentů, ale i dospělých dnes po celém světě stávkují za důslednější ochranu klimatu…

Česko v boji s kůrovcem: Sněmovna podpořila návrh na rychlejší opatření

15.03.2019 12:52 Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama