Česko může jít příkladem. Evropská komise ukončí omezení kvůli africkému moru prasat

Evropská komise (EK) v příštích týdnech rozhodne o ukončení všech omezujících opatření, která pro Českou republiku dosud platí kvůli africkému moru prasat. Komise to dnes oznámila poté, co k takovému kroku získala souhlas zástupců členských zemí EU. Podle mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petra Vorlíčka to znamená, že Česko bude moci zrušit na svém území mimořádná veterinární opatření, která platí na Zlínsku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Divoké prase
doporučujeme

"Příklad Česka ukazuje, že pokud jsou správně využity nástroje a strategie vyvinuté na úrovni EU, je možné nákazu kontrolovat a dokonce vymýtit," uvedl podle tiskové zprávy komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukautis, když dnes s opatřením souhlasili zástupci členských zemí ve stálém výboru pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva. Komisař ale zároveň upozornil, že choroba se v EU dál vyskytuje - například nyní v Belgii - a tak i přes úspěch v České republice není možné polevit v ostražitosti.

Opatření se již postupně omezují, například v minulém týdnu veterináři odvolali zákaz přemisťování prasat domácích určených pro domácí porážku do neregistrovaných chovů ve Zlínském kraji. Zákaz ale nadále platí v zamořené oblasti o rozloze 530 kilometrů čtverečních v severní části Zlínska.

Konec opatření, jako je prodej divočáků z České republiky do zahraničí nebo pečlivější kontroly, komise navrhla, neboť na českém území nebyl případ zaznamenán od dubna loňského roku. Na řešení situace experti z EU podle komise spolupracovali s českou stranou hned od června 2017, kdy byl na Zlínsku zaznamenán první případ choroby divokých prasat, která není pro člověka nebezpečná.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hraboši v Česku už sežrali úrodu za půl miliardy, po obilí se pustili do…

19.09.2019 16:08 Průběžné spočítané škody, které způsobili hraboši, činí letos podle Zemědělského svazu ČR půl…

Klimatické změny devastují Česko: Sucho má horší dopady než povodně, říká…

19.09.2019 14:53 Sucho je v českých podmínkách hlavním projevem klimatických změn a Česko musí hledat způsoby, jak…

Jablka výrazně podraží. Více zaplatíte hlavně za ta česká

16.09.2019 14:11 Za jablka si letos podle všeho připlatíme. Hlavním důvodem zdražení je letošní nižší úroda.…

Hraboši devastují úrodu, situace je kritická. Politiky to nezajímá

15.09.2019 15:08 Situace s přemnoženými hraboši v postižených oblastech dále graduje a hlodavci ničí úrodu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama