Další problém s Poláky: V českém pohraničí řádí odpadová mafie

Ministři životního prostředí ČR a Polska se dohodli na užší spolupráci inspekcí životního prostředí i policií obou zemí při zásazích proti takzvaným odpadovým mafiím. Ministr Richard Brabec (ANO) to řekl na dnešním briefingu po jednání s polským protějškem Henrykem Kowalczykem. Reagovali tak mimo jiné na aktuální problém barelů se zhruba 650.000 litry nebezpečného odpadu ve skladech ve Starém Městě u Frýdku-Místku a Bohumíně na Karvinsku. Pravděpodobně je tam přivezla polská firma.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Richard Brabec
doporučujeme

"Dnes jsme se dohodli a také jsme podepsali konkrétní dohodu, která obě strany zavazuje, aby ještě úžeji spolupracovaly. Pan ministr Kowalczyk to dokonce nazval vytvořením jakési jednotky rychlé reakce. Ve spolupráci inspekcí životního prostředí na obou stranách, policejních, případně celních orgánů, chceme efektivněji, rychleji a tvrději zasahovat proti odpadovým mafiím," řekl Brabec. Zároveň by chtěl vytvořit po dohodě s ministrem vnitra a policejním prezidentem tým, který by se zabýval "envirokriminalitou".

Vyšetřování kauzy v Moravskoslezském kraji podle Brabcových informací dosud policie neuzavřela. Kraj podle ministra nabídl možnost finanční spoluúčasti na řešení. Stále se jedná o tom, kde by mohl být odpad zlikvidován. "Vždycky, když by se jednalo o nějaký mezisklad, tak to logicky v tom místě vyvolá ne úplně pozitivní reakci místních. Lidově řečeno to tam prostě nechtějí, takže jsem požádal Moravskoslezský kraj, aby pomohl zkoordinovat tyto snahy," uvedl Brabec. Pro ministerstvo je podle něj klíčová minimalizace ekologických bezpečnostních rizik a rizika přístupu neoprávněných osob.

S přeshraničním převozem nebezpečného odpadu má podle Kowalczyka problém také Polsko. Panuje podezření, že odpad byl převezen do této země i z České republiky, ale také jde o odpady z Velké Británie nebo Německa.

"V Polsku jsme v minulém roce přijali nový zákon o odpadech. Způsobil, že naše inspekce životního prostředí má pracovníky, kteří vykonávají službu 24 hodin a jsou připraveni velmi rychle na takové případy reagovat ve spolupráci s celní a finanční správou a policií," poznamenal Kowalczyk. "Vytvoření takového společného systému rychlé reakce bude chránit obě země před ilegálním dovozem odpadu," dodal ke kooperaci s Českem.

Frýdek-Místek původně očekával, že odvoz odpadu z haly ve Starém Městě začne tento týden. Nakonec ale bude muset minimálně do příštího týdne počkat na další analýzy. Vhodná zařízení k likvidaci pro město vyhledává odborná firma Aquatest, která na místě odebírala vzorky odpadu.

Město rovněž nejdříve předpokládalo, že bude muset čekat na dohledání původce odpadů. Po právním rozboru ale zjistilo, že lze nechat odpad zničit. Už v minulém týdnu primátor Michal Pobucký (ČSSD) svolal další krizový štáb, který by měl opět zasedat 5. března.

Bohumín zajištění materiálu nechává na majiteli soukromého objektu, kam byl dovezen. Podle vedení města odpad obyvatele neohrožuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hraboši v Česku už sežrali úrodu za půl miliardy, po obilí se pustili do…

19.09.2019 16:08 Průběžné spočítané škody, které způsobili hraboši, činí letos podle Zemědělského svazu ČR půl…

Klimatické změny devastují Česko: Sucho má horší dopady než povodně, říká…

19.09.2019 14:53 Sucho je v českých podmínkách hlavním projevem klimatických změn a Česko musí hledat způsoby, jak…

Jablka výrazně podraží. Více zaplatíte hlavně za ta česká

16.09.2019 14:11 Za jablka si letos podle všeho připlatíme. Hlavním důvodem zdražení je letošní nižší úroda.…

Hraboši devastují úrodu, situace je kritická. Politiky to nezajímá

15.09.2019 15:08 Situace s přemnoženými hraboši v postižených oblastech dále graduje a hlodavci ničí úrodu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama