Kontroly polského masa? Česko neustoupí Bruselu, Toman se setká s eurokomisařem

Ministr zemědělství Miroslav Toman se ve středu setká v Bruselu s eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem. Měli by jednat o požadavcích Evropské komise na ukončení mimořádných kontrol polského hovězího masa. Od minulého čtvrtka jej musí firmy nechat zkontrolovat na salmonelu před uvedením na trh. Toman dnes o cestě do Bruselu řekl na sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové. Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil kvůli tomuto tématu dnes komisi interpeloval.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Miroslav Toman, ministr zemědělství ČR (fotil: David Sedlecký)
doporučujeme

Právě eurokomisař Andriukaitis o ukončení opatření požádal, podle komise měla skončit tento týden. Česko požadavek zamítlo, v příštím týdnu by tak měly jednat členské státy EU o nařízení konce opatření. Pokud by je následně stát neukončil, mohly by následovat sankce.

"ČR neustoupí od těch mimořádných veterinárních opatření," řekl dnes Toman. Podle něj je přední ochrana spotřebitele. Zesílené kontroly Státní veterinární správy (SVS) nejsou podle něj zamířené jenom na Polsko, ale celkově na dovážené potraviny.

Evropská komise došla k závěru, že zavedené kroky se "zdají být nepřiměřené incidentu", sdělila ve čtvrtek ČTK její mluvčí Anca Paduraduová. "Pokud Polsko přijme vhodná legislativní opatření, která zabrání pochybení, jako je nelegální porážka nebo kontaminované maso, jsme připraveni mimořádné kontroly zrušit," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Podle něj Poláci avizovali, že do konce března přijmou kroky, kterými by se veterinární dozor měl zlepšit.

Pospíšil se dnes komise optal, proč na Česko kvůli omezení tlačí. "Má si ČR tento krok komise vykládat tak, že 700 kg masa obsahujícího salmonelu nelze považovat za zdraví ohrožující? A pokud ano, k jak závažnému ohrožení by muselo v tomto případě dojít, aby komise považovala opatření ze strany ČR za dostatečně oprávněné?" uvedl europoslanec.

Mimořádná veterinární opatření, podle kterých se musí hovězí z Polska před uvedením na český trh na salmonelu testovat v akreditovaných laboratořích, platí od minulého čtvrtka. Vyvolal je nález salmonely ve zhruba 700 kilogramové zásilce hovězího z Polska. Kde závadné maso skončilo, veterináři zjistili do minulého pátku. V pondělí se ale ukázalo, že do Česka bylo ze stejné šarže masa dovezeno dalších 1164 kilogramů hovězího. Toto maso veterináři našli do čtvrtka, kdy však oznámili, že se do ČR dostalo z Polska drůbeží maso s touto chorobou.

Polského kuřecího masa ze stejné šarže jako maso, v němž veterináři zjistili salmonelu v Lounech, se do ČR dostalo 4515 kilogramů. Z toho dvě tuny mířily do Olomouckého kraje. Maso následně zamířilo i do škol nebo restaurací.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hraboší katastrofa. Hlodavec devastuje jih Moravy, přenáší řadu chorob

16.07.2019 16:25 Úrodu obilí na jižní Moravě letos možná víc než sucho decimují hraboši. Čtyři suché roky z…

Sucho v Česku má katastrofální následky, úrodu navíc decimují hraboši

15.07.2019 16:43 Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky.…

Mela před úřadem vlády: Aktivisté se připoutali k budově, zakročila policie

12.07.2019 16:43 Tři aktivisté z hnutí Extinction Rebellion se dnes na necelou hodinu připoutali k budově úřadu…

Češi dýchají jed: Oxid dusičitý zamořuje Prahu, Brno a Plzeň. Hrozí…

10.07.2019 13:02 Oxidem dusičitým je nejvíce znečištěno ovzduší v Praze, konkrétně v místě křížení Sokolské a Ječné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama