Češi a brambory: potravina je v tuzemsku na ústupu, místo nich máme řepku

Kvůli lońskému suchu se brambory prodávají běžně kolem 20 kč za kilogram. Jejich spotřeba však v tuzemsku klesá dlouhodobě. Lidé dávají stále více přednost jiným přílohám.

Brambory, ilustrační fotografie

Brambory na českých polích zvolna vyklízejí pozice. Podle údajů Českého statistického úřadu se brambory pěstovaly na 130 tisících hektarech, v roce 2000 to bylo 69 tisíc hektarů, vloni pouze 23 tisíc hektarů.

Důvod je prostý. Brambory jsou nahrazovány jinými plodinami. Pokud se člověk rozhlédne po polích, ihned si všimne dominující řepky. Jak jinak, když je Česká republika největším pěstitelem řepky v EU (společně s Estonskem). Rostlina zabírá téměř 14% veškeré zemědělské půdy. Jedná se o maximum možného, plodiny se totiž musí v půdě střídat, jelikož erozivní vlivy by byly tak rozsáhlé, že by se pak již rostlinu finančně nevyplatilo pěstovat i přeš všechny dotace. Největším pěstitelem řepky v ČR je koncern Agrofert ve svěřenském fondu premiéra Babiše (ANO).

Zatímco se řepka pěstuje na 407 tis. hektarech (takřka 20krát větší plocha než brambory) nedostatek brambor aktuálně zvyšuje jejich cenu. Na druhou stranu úbytek plochy, na které se pěstují, kompenzují lepší technologie a výtěžnost se tak zvedá.

„Výnosnost zvýšila v průměru o 5 tun na hektar, přesto jsou u nás zemědělci závislí na srážkách, zatímco v zemích, které jsou v pěstování brambor dál, existují vyspělé systémy zavlažování. Takže u nás se výnosnost pohybuje kolem 30 tun na hektar, na západě i 50 tun na hektar. Řepka či obilniny ovšem představují pro zemědělce výnosnější a méně rizikovou plodinu,“ uvedl pro TN.cz předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček, zároveň tím naznačil, proč se velká část brambor do Česka dováží.

Úbytek brambor však není způsoben primárně jejich dovážením, ale především proměnou stravovacích návyků v tuzemsku. Brambory jsou totiž postupně nahrazovány rýží, jejíž spotřeba za 10 let vzrostla o třetinu, a těstovinami i jinými, ještě nedávno neznámými exotickými přílohami, jako třeba kuskusem nebo bulgurem. Čím dál populárnější je i pohanka, která se však v Čechách jedla tradičně.

Vysokou cenu brambor si pěstitelé pochvalují, ale zároveň si uvědomují pokles spotřeby. "Taková magická hranice je 18, snad 20 Kč/kg," uvedl představu tuzemských zemědělců Králíček, jaká je odpovídající cena pro zemědělce a kolik jsou lidé ještě ochotni utratit.

V následujících týdnech by však cena brambor měla klesat, protože se na pultech začne objevovat první domácí úroda plodiny.

 

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

12.05.2021 11:05 Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v…

Do roku 2027 by měla podle MZe stoupnout spotřeba biopotravin na 4…

09.05.2021 11:29 Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby…

Související:

Právě se děje