Na Václavském náměstí se protestovalo. Kvůli produkci vajec

Několik desítek aktivistů se dnes v podvečer sešlo v Praze na Václavském náměstí, aby v souvislosti s blížícími se Velikonocemi tichým protestem upozornili na podle nich kruté zacházení s drůbeží při produkci vajec. Zaměřili se na mladé kohouty, kteří nejsou ve vaječném průmyslu potřební a jsou bezprostředně po vylíhnutí zabíjeni. Ročně jich takto podle aktivistů v České republice uhyne 4,5 milionu.

Vejce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Organizátoři v prohlášení uvedli, že na každou nosnici připadá při vylíhnutí jeden kohout. Pro produkci vajec jsou bezcenní a nehodí se ani na produkci masa, protože jejich svalová hmota roste pomaleji než u brojlerů. Pracovníci u běžícího pásu při procesu zvaném sexování kuřata roztřídí. Část se jich pak zabíjí plynem nebo v takzvaném mixéru, tedy v zařízení s rychle rotujícími břity. "Jejich život jednoduše nemá ekonomický význam," shrnul za organizátory Lukáš Vincour. Dodal, že 80 procent nosnic žije v klecích na ploše odpovídající listu papíru A4. Lidé podle něj nemusí lpět na živočišných produktech a mají na výběr přestoupit na veganskou dietu.

Aktivisté se rozhodli na podle nich kruté praktiky upozornit hodinou ticha. Akce se zúčastnilo zhruba 70 lidí oděných do overalů a vybavených letáky a transparentem. Letáky rozdávali lidem na náměstí a vysvětlovali jim smysl protestu.

V ČR se v poslední době dostal do centra pozornosti chov nosnic v klecích. Spolek Obraz zveřejnil prostřednictvím reportáže České televize záběry z klecových chovů, ve kterých byly slepice odrané z peří, namačkané v malých klecích a byly tam i mrtvé kusy. Většina obchodních řetězců ohlásila, že chce s nákupem vajec z klecových chovů skončit k roku 2025. V Česku je 87,6 procenta nosnic v klecových chovech, v celé EU podle údajů drůbežářů 53,1 procenta nosnic.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama