Na Václavském náměstí se protestovalo. Kvůli produkci vajec

Několik desítek aktivistů se dnes v podvečer sešlo v Praze na Václavském náměstí, aby v souvislosti s blížícími se Velikonocemi tichým protestem upozornili na podle nich kruté zacházení s drůbeží při produkci vajec. Zaměřili se na mladé kohouty, kteří nejsou ve vaječném průmyslu potřební a jsou bezprostředně po vylíhnutí zabíjeni. Ročně jich takto podle aktivistů v České republice uhyne 4,5 milionu.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Vejce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Organizátoři v prohlášení uvedli, že na každou nosnici připadá při vylíhnutí jeden kohout. Pro produkci vajec jsou bezcenní a nehodí se ani na produkci masa, protože jejich svalová hmota roste pomaleji než u brojlerů. Pracovníci u běžícího pásu při procesu zvaném sexování kuřata roztřídí. Část se jich pak zabíjí plynem nebo v takzvaném mixéru, tedy v zařízení s rychle rotujícími břity. "Jejich život jednoduše nemá ekonomický význam," shrnul za organizátory Lukáš Vincour. Dodal, že 80 procent nosnic žije v klecích na ploše odpovídající listu papíru A4. Lidé podle něj nemusí lpět na živočišných produktech a mají na výběr přestoupit na veganskou dietu.

Aktivisté se rozhodli na podle nich kruté praktiky upozornit hodinou ticha. Akce se zúčastnilo zhruba 70 lidí oděných do overalů a vybavených letáky a transparentem. Letáky rozdávali lidem na náměstí a vysvětlovali jim smysl protestu.

V ČR se v poslední době dostal do centra pozornosti chov nosnic v klecích. Spolek Obraz zveřejnil prostřednictvím reportáže České televize záběry z klecových chovů, ve kterých byly slepice odrané z peří, namačkané v malých klecích a byly tam i mrtvé kusy. Většina obchodních řetězců ohlásila, že chce s nákupem vajec z klecových chovů skončit k roku 2025. V Česku je 87,6 procenta nosnic v klecových chovech, v celé EU podle údajů drůbežářů 53,1 procenta nosnic.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Extrémní sucho v Česku se rozšiřuje, zemědělci začínají být zoufalí

23.04.2019 16:22 Zemědělci, kteří jsou zároveň reportéry vědeckého projektu InterSucho, začínají být ve svých…

Biopotraviny jdou na dračku. Češi jich nakupují nejvíc od roku 2008

22.04.2019 14:30 Česká spotřeba biopotravin předloni vzrostla o 30,5 procenta, spotřebitelé si koupili zboží za 3,33…

Nový zákon o odpadech? Návrh rozzlobil ekology, obce i firmy

22.04.2019 10:20 Připravovaný zákon o odpadech a související legislativa jsou komplikované, omezují tržní prostředí…

Do Česka se dostalo 10 tisíc pstruhů se zakázanou látkou, může vyvolat…

22.04.2019 09:16 Veterináři zjistili, že 10.500 pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama