Na Václavském náměstí se protestovalo. Kvůli produkci vajec

Několik desítek aktivistů se dnes v podvečer sešlo v Praze na Václavském náměstí, aby v souvislosti s blížícími se Velikonocemi tichým protestem upozornili na podle nich kruté zacházení s drůbeží při produkci vajec. Zaměřili se na mladé kohouty, kteří nejsou ve vaječném průmyslu potřební a jsou bezprostředně po vylíhnutí zabíjeni. Ročně jich takto podle aktivistů v České republice uhyne 4,5 milionu.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Vejce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Organizátoři v prohlášení uvedli, že na každou nosnici připadá při vylíhnutí jeden kohout. Pro produkci vajec jsou bezcenní a nehodí se ani na produkci masa, protože jejich svalová hmota roste pomaleji než u brojlerů. Pracovníci u běžícího pásu při procesu zvaném sexování kuřata roztřídí. Část se jich pak zabíjí plynem nebo v takzvaném mixéru, tedy v zařízení s rychle rotujícími břity. "Jejich život jednoduše nemá ekonomický význam," shrnul za organizátory Lukáš Vincour. Dodal, že 80 procent nosnic žije v klecích na ploše odpovídající listu papíru A4. Lidé podle něj nemusí lpět na živočišných produktech a mají na výběr přestoupit na veganskou dietu.

Aktivisté se rozhodli na podle nich kruté praktiky upozornit hodinou ticha. Akce se zúčastnilo zhruba 70 lidí oděných do overalů a vybavených letáky a transparentem. Letáky rozdávali lidem na náměstí a vysvětlovali jim smysl protestu.

V ČR se v poslední době dostal do centra pozornosti chov nosnic v klecích. Spolek Obraz zveřejnil prostřednictvím reportáže České televize záběry z klecových chovů, ve kterých byly slepice odrané z peří, namačkané v malých klecích a byly tam i mrtvé kusy. Většina obchodních řetězců ohlásila, že chce s nákupem vajec z klecových chovů skončit k roku 2025. V Česku je 87,6 procenta nosnic v klecových chovech, v celé EU podle údajů drůbežářů 53,1 procenta nosnic.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr Brabec na pranýři. Vědci mu poslali ostrý vzkaz kvůli Šumavě

22.11.2019 11:54 Vědci z několika zemí vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby přehodnotil…

U českých hranic je nové ohnisko moru prasat. Hrozí zavlečení nemoci

19.11.2019 11:02 Africký mor prasat se dostal na západ Polska. Nové ohnisko nemoci, které polské dozorové orgány…

Vláda projedná rozpočet zemědělského fondu, chybí mu miliardy

17.11.2019 14:13 Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) bude v příštím roce hospodařit se 42,2 miliardami Kč,…

Ministerstvo nesouhlasí s rozšířením polského dolu u českých hranic

15.11.2019 20:07 České ministerstvo životního prostředí dnes vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama