Brabec dostal kritický dopis. Spory o odpadovou legislativu se vyhrocují

Svazy, obce, asociace a firmy působící v recyklačním hospodářství dnes v otevřeném dopise vyzvaly ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) k diskusi o nově vznikající odpadové legislativě. Podle signatářů dopisu je komplikovaná, nepodporuje skutečnou recyklaci a omezuje tržní prostředí. Autoři dopisu chtějí poskytnout odbornou pomoc při tvorbě nových zákonů, aby mohly být co nejdříve schváleny.

Richard Brabec

V první polovině dubna vstoupila navrhovaná legislativa, jejíž součástí jsou zákon o odpadech, zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a novela zákona o obalech, do připomínkového řízení. To skončí začátkem května.

Dopis podepsalo 19 subjektů. Patří mezi ně Sdružení místních samospráv ČR, Sdružení komunálních služeb, Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH), kolektivní systém pro zpětný odběr EKOLAMP a další.

"Absence prvků moderní legislativy, myšlenková strnulost a snaha vše regulovat za každou cenu významným způsobem omezí tržní prostředí a zamezí dosažení očekávaného výsledku," uvedli signatáři v dopise. Zákony by podle nich měly být zpřehledněny, zjednodušeny a zkráceny. "Rozsah legislativy je velmi komplikovaný a subjekty, které se mají jimi řídit, nemají často jasno, co ty zákony zamýšlejí. Není jasné, jakým způsobem budou fungovat a k čemu se mají připomínková místa vyjadřovat," uvedl výkonný ředitel kolektivního sběrného systému REMA David Vandrovec.

Návrh zákona navyšuje poplatek za skládkování. Dnes činí 500 korun za tunu, v roce 2029 by měl dosáhnout 1850 korun za tunu. To podle autorů dopisu sice omezí množství odpadu na skládkách, ale nemotivuje k vyšší recyklaci odpadu a jeho využití jako druhotné suroviny.

"Na Slovensku schválili pro obce motivační zákon. Rozdělili obce do několika skupin. Do deseti procent třídění platí poplatek 1170 korun za tunu. Další skupiny jsou do 20, 30, 40 procent až nad 60. Čím více obce třídí, tím mají skládkovací poplatek nižší," řekl výkonný ředitel ČAOH Petr Havelka. České obce podle nového zákona získají takzvanou třídicí slevu. K dosažení slevy musí třídit nad 75 procent, což je podle Havelky možné u malých obcí, ale nesplnitelné u velkých. "Sleva je ale navržena jen do roku 2027. Nerozumíme tomu, co má být potom," dodal.

"Recyklaci je potřeba podpořit daňovým zvýhodněním recyklovaných výrobků a recyklátů, například formou snížené DPH. Dále snížením zdanění práce v recyklačním průmyslu a závazkem státu k vyššímu zastoupení recyklovaných výrobků v rámci veřejných zakázek," uvádí dopis. Tyto nástroje podle výkonného ředitele Svazu průmyslu druhotných surovin Petra Šulce přimějí výrobce vyrábět a pracovat s druhotnými surovinami. "Je potřeba je ekonomicky zrovnoprávnit s primárními surovinami," řekl Šulc.

Tisková mluvčí ministerstva Petra Roubíčková na dotaz ČTK řekla, že zvýšení skládkovacího poplatku jako nástroje ke zvýšení recyklace a k omezení skládkování Česku mnoho let doporučují Evropská komise, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a Evropská agentura pro životní prostředí. "Nový odpadový zákon v souladu s doporučeními zvýšení poplatku obsahuje, a to po dohodě se Svazem měst a obcí, Svazem průmyslu nebo Hospodářskou komorou, se kterými o nové odpadové legislativě diskutujeme již několik let a pokračovat v tom budeme i v rámci připomínkového řízení," uvedla.

Jan Hlaváč z EKOLAMP upozornil také na špatné nastavení návrhu zákona vzhledem k elektroodpadu. "Je nějaký domácí elektroodpad, který se dá zpeněžit. A pak je nebezpečný, kde je recyklace pro zpracovatele nevýhodná. Stojí spoustu peněz a hodnota druhotných surovin z nich je zanedbatelná. Zákon je nerozlišuje a v důsledku nikdo nebude motivován sbírat a recyklovat nebezpečné spotřebiče," uvedl. Nebezpečný elektroodpad tak podle něj skončí buď ve sběrných dvorech, kde se mu nikdo nebude věnovat, nebo na černých skládkách.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

Související:

Právě se děje