Zelenina je a bude drahá. Může za to sucho i spousta dalších věcí

Spotřebitelé si od začátku roku stěžují na vysoké ceny zeleniny, především brambor. Sucho si vybralo svou daň a vzhledem k nízké soběstačnosti kopíruje český trh ceny v dalších evropských zemích. Naděje na snížení cen je nízká.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil o dvě desetiny na 2,8 procenta, jak dnes informoval Český statistický úřad. Zatímco alkohol, vejce nebo cukr dokonce zlevnily, zdražila především zelenina. Kupříkladu brambory jsou meziročně dražší až o 70 procent, výrazně nahoru šly také ceny cibule, hlávkového zelí nebo mrkve.

Zdražení zeleniny způsobila především nízká úroda napříč celou Evropskou unií. „Sucho se podepsalo nejvíce na plodinách, které se běžně pěstují bez závlahy - cibule, brambory, zelí, ale i petržel,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Kupříkladu u brambor šlo loni o třetí nejhorší úrodu v téměř stoleté historii sledování. Česko přitom patřilo k méně postiženým oblastem. „Oproti Evropě, kde ve hlavních pěstitelských zemích došlo k poklesu úrody zhruba o 40%, zaznamenali tuzemští pěstitelé snížení výnosů na úrovni 20-25%. Je to dáno vysokým podílem zavlažovaných ploch zeleniny v ČR,“ vysvětluje Hanka.

Jiné okolnosti naopak českému trhu škodí. „Hlavním faktorem, který podpořil skokový nárůst cen v zimním a jarním období, je nízká míra soběstačnosti. Ta se v ČR pohybuje okolo 35%,“ říká předseda unie zelinářů.

„Stávající skladovací kapacity tuzemských producentů jsou nedostatečné, proto cenová hladina kopíruje zahraniční trhy, zejména německý a nizozemský,“ dodává Hanka pro EuroZprávy.cz.

Vyhlídky nejsou dobré ani do budoucna, jelikož sucho trápí Česko i letos. Dokonce přišlo ještě dřív než loni. Ceny zeleniny tedy s velkou pravděpodobností ještě nedosáhly maxima a výhledově porostou nadále. Mnozí lidé se proto vracejí k vlastnímu pěstování zeleniny, aby alespoň nějakou tu korunu ušetřili.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt 3Lynx: Česko-bavorsko-rakouská rysí populace čítá přes 100 jedinců

28.02.2020 12:05 Česko-bavorsko-rakouská rysí populace čítá 107 rysů, přibližně třetinu tvoří novopečené matky…

MŽP chce vyhlásit pět nových zvláště chráněných území

26.02.2020 16:09 Ministerstvo životního prostředí chce vyhlásit tři nové národní přírodní rezervace a dvě národní…

Petici proti rozšíření dolu Turów podepsalo 13 tisíc lidí, bude předána v…

25.02.2020 14:52 Petici za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí a proti plánovanému rozšíření…

Za zelenou energii je ochotno si připlatit 17 procent Čechů, ukázal průzkum

23.02.2020 09:19 Za takzvanou zelenou energii z obnovitelných zdrojů je ochotno si připlatit 17 procent Čechů, zájem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama