Pro případ sucha je vody dost, vodohospodáři hlásí plné nádrže

Přehrady v oblastech Česka, které v uplynulých dnech zasáhl vydatný déšť, jsou téměř plné. Vodohospodáři regulují přítok a odtok z nádrží tak, aby nepřetekly, zároveň si však udržely dost vody pro případné další období sucha. Obavy z přetečení měli jen u krkonošské přehrady Labská, která má kvůli rekonstrukci spodních výpustí výrazně omezený odtok. Ve středu se hladina přehrady zvedla téměř o tři metry, déšť nakonec ale polevil a nádrž vodu udržela. ČTK to dnes řekli zástupci Povodí Vltavy, Moravy, Odry a Labe.

Přehrady

Na některých místech Česka vydatně prší od středečního rána a hladiny řek se tam do dnešního rána dostaly na třech desítkách míst na povodňový stav. Podle meteorologů by mělo do dnešního večera pršet na severovýchodě Česka, stoupat tak mají ještě hladiny toků v povodí Olše, Bečvy, na pravostranných přítocích Odry a na dolním toku Moravy.

Například hladina nádrže v Horní Bečvě na Vsetínsku je podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře 16 centimetrů pod maximální hladinou zásobního prostoru, je tedy plná zhruba z 98 procent. "Za poslední týden se nenaplnila prakticky vůbec. Trvale se u ní držel poměr přítoku a odtoku. Ve středu večer sice hladina mírně stoupla, abychom zachytili povodňový průtok, ale její úroveň zůstává prakticky po celý týden stejná," řekl Chmelař. Podle něj vodohospodáři udržují v nádrži mírný prostor, aby byli schopni zachytit případnou další povodňovou vlnu nebo déšť.

Také přehrady v Povodí Odry jsou podle mluvčí Šárky Vlčkové téměř plné. Podnik se silným deštěm počítal a od pondělí je vypouštěl a připravoval na rozvodněné přítoky. "Snažíme se zadržovat vodu, která tím pádem nezvyšuje průtoky pod přehradami. Od pondělka jsme přehrady vyprazdňovali, teď stav doplňujeme tak, aby v případě, že zase bude období bez deště, jsme měli přehrady v zásobním prostoru plné," řekla Vlčková.

Obdobná situace je na přehradách v Povodí Vltavy. Dispečerka státního podniku Tereza Horejšová ČTK řekla, že jsou plné na 90 procent a podnik tam udržuje zásobní vody pro případné další sucho. Retenční prostory, které by zvládaly povodně, jsou prázdné a vyšší průtoky řek se v tomto povodí už nečekají.

"Udržujeme zásobní prostory při horní hranici naplněnosti z důvodu možnosti dalšího období hydrologického sucha," uvedla dispečerka. Z Lipna je udržovaný odtok mezi šesti až 20 metry krychlovými za vteřinu, z Vraného 70 metrů krychlových za vteřinu.

Dramatičtější situace byla na přehradě Labská ve Špindlerově Mlýně, kde vodohospodáři očekávali, že nádrž po silných středečních deštích přeteče, protože má kvůli rekonstrukci výrazně omezený odtok spodními výpustmi. V noci na dnešek se nakonec po ustávání srážek přítok do přehrady snížil a ráno tak byl rozdíl mezi přelivem a hladinou 1,2 metru, řekl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Ani při přelití přehrady by voda pod přehradou podle něj ale nenapáchala škody.

Kvůli rekonstrukci výpustí je přehrada schopná vypouštět asi deset metrů krychlových za vteřinu. Ve středu ráno byl přítok do přehrady na úrovni 25 metrů krychlových vody za vteřinu, do dnešního rána klesl na asi 11 metrů krychlových.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 17:19 Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Severní Korea má zřejmě více než milion případů koronaviru

16.05.2022 15:05 Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli…

Česko pokryl nános žlutého pylu. Není z řepky

13.05.2022 09:39 Žluté nánosy, které se v posledních dnech v Česku objevují na karoseriích aut, monitorech počítačů…

Soud vrátil státnímu zástupci k došetření kauzu otravy řeky Bečvy

09.05.2022 22:05 Aktualizováno Okresní soud ve Vsetíně dnes vrátil státnímu zástupci k došetření kauzu předloňské otravy řeky…

Lidovecká ministryně životního prostředí odmítla snahy o prolomení limitů…

23.04.2022 13:38 Lidovecká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková dnes na sjezdu KDU-ČSL v Ostravě řekla, že…

Rybářům začala pstruhová sezona, loví se v Čechách i na Moravě

16.04.2022 15:35 Českým i moravským rybářům dnes začala pstruhová sezona. Lovit mohou ve stovkách pstruhových revírů…

Počet ohnisek moru včelího plodu roste. Chovatelé se snaží rozšíření…

10.04.2022 11:37 Počet ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji loni meziročně mírně vzrostl. Zatímco v roce…

Související:

Právě se děje

reklama