Firma Dekos čelí obvinění, dle policie ohrozila životní prostředí

Policie obvinila z ohrožení životního prostředí a z nedbalosti firmu Dekos v Hradci Králové, odkud na podzim 2017 unikly z improvizované jímky ropné látky. V okolí byla vypálena vegetace a limity ropných látek byly překročeny i desetinásobně. Proti čistírně odpadů bojuje také magistrát, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) v příloze pro Hradecký kraj.

Přidejte svůj názor

Ropa, ilustrační fotografie
doporučujeme

Firma Dekos se zabývá dekontaminací a recyklací odpadů na Hradecku. Poprvé policie o vyšetřování této firmy informovala před dvěma lety. Nyní hospodářská kriminálka firmu obvinila. Hrozí jí zákaz činnosti, vedení firmy dokonce až šest měsíců vězení. Policisté zjistili, že vedení firmy zaměstnance neseznámilo se všemi příslušnými právními předpisy souvisejícími s pracovní činností a že zaměstnanci nebyli řádně proškoleni.

Vedení podle policie nekontrolovalo činnost firmy, což je povinné, a neučinilo opatření, aby zamezilo úniku kalů nebo odvrátilo následky případného úniku.

"Podle posudku, který zhotovil znalec z oboru těžby specializující se na hydrogeologii, byly limity ropných látek v některých místech překročeny i desetinásobně. Bude muset být provedena sanace zeminy ve čtyřech okolních lokalitách," uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Zemina o objemu 250 krychlových metrů se bude sanovat do hloubky jednoho metru, což bude stát více než 1,2 milionu korun. Spodní vody kontaminace nezasáhla.

Před dvěma lety mazlavá hmota obalila do výšky půl metru kmeny stromů jen několik stovek metrů od Labe. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podle informací MfD prokázala, že společnost minimálně 15 let skladovala 205 tun nebezpečných kalů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Květnové srážky nestačily, půdní sucho je na třetině území

13.06.2019 17:54 Půdní sucho je nyní na 35 procentech území, nástupem horkého června se zhoršil stav půdní vláhy,…

Lesům ČR prudce klesl zisk, kůrovec sežral dřevo za miliardy

13.06.2019 13:51 Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08…

Ochrana vody bude v ústavě? Ministerstvo si nechá zpracovat posudek

12.06.2019 15:00 Ministerstvo zemědělství si nechá zpracovat posudek o možnosti zakotvit do Ústavy ochranu vody. V…

Kde jsou Babišovy "motýle"? Hmyz je v Česku skutečně v ohrožení

11.06.2019 17:01 Aktualizováno Výrok předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), v němž si postěžoval na nedostatek hmyzu v krajině, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama