Počet ekofarem v Česku roste, Bezděkovský mlýn je ukázkový

Počet ekofarem v České republice v posledních letech prudce stoupá. Nyní jich pracuje přibližně 4500 a loni v průměru přibyla každý den jedna nová farma, která hospodaří ekologicky. Svaz PRO-BIO a Nadační fond Richarda Bartáka dnes předaly ekostatku zaměřenému na chov masného skotu Bezděkovský mlýn z Rohozné na Jihlavsku ocenění ekofarma roku. ČTK to řekla manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zemědělství, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Bezděkovský mlýn je skutečně ukázkovou farmou. A to nejen přístupem k šetrnému zemědělství, ale také tím, jakou šíři činností zvládají," řekla Urbánková.

Manželé Řezníčkovi z Bezděkovského mlýna hospodaří na 180 hektarech půdy. Chovají masný skot a ovce a v režimu ekologického zemědělství pěstují obilí i brambory. Jejich zvířata jsou na pastvě od jara do podzimu. Na rodinné farmě pracují také čtyři potomci manželů Řezníčkových.

Urbánková uvedla, že postupně se forma šetrného zemědělství rozrůstá. I když připustila, že zůstává stále hodně farmářů, kteří preferují jistý výnos a zisk.

"Stále existuje spousta zemědělců, kteří pořád sázejí na řepku, pšenici a kukuřici," uvedla. Právě třeba řepka vyžaduje náročné chemické ošetření a vytahuje živiny z půdy.

Svaz PRO-BIO vybírá každoročně Nejlepšího sedláka roku, Nadační fond Richarda Bartáka uděluje ocenění Bartákův hrnec nejlepší ekologické farmě. "Poměr ekologicky obdělávané půdy v Česku stoupl na 14,5 procenta. V tomto ohledu předčíme i sousední státy jako třeba Německo nebo Rakousko," řekla.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Květnové srážky nestačily, půdní sucho je na třetině území

13.06.2019 17:54 Půdní sucho je nyní na 35 procentech území, nástupem horkého června se zhoršil stav půdní vláhy,…

Lesům ČR prudce klesl zisk, kůrovec sežral dřevo za miliardy

13.06.2019 13:51 Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08…

Ochrana vody bude v ústavě? Ministerstvo si nechá zpracovat posudek

12.06.2019 15:00 Ministerstvo zemědělství si nechá zpracovat posudek o možnosti zakotvit do Ústavy ochranu vody. V…

Kde jsou Babišovy "motýle"? Hmyz je v Česku skutečně v ohrožení

11.06.2019 17:01 Aktualizováno Výrok předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), v němž si postěžoval na nedostatek hmyzu v krajině, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama