Výměna kotlů: Středočeši vyčerpali dotační peníze během dvou minut

Lidé ze středních Čech za dvě minuty vyčerpali dotační peníze na výměnu starých kotlů za nové. Žádosti se podávají elektronicky od dnešních 10:00, krajský úřad jich v prvních dvou minutách přijal 5610. Po poledni bylo registrováno 11.000 žadatelů, vše nad 6000 půjde do takzvaného zásobníku, řekla ČTK Helena Frintová z hejtmanství. Ve třetí dotační výzvě se rozděluje 515,5 milionu korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) přislíbilo tuto částku v případě většího zájmu zvýšit až na 575 milionů Kč. Cílem programu je zlepšit stav ovzduší a pomoci domácnostem splnit povinnost výměny starých kotlů do roku 2022.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Komín, střecha, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Alokace na kotle byla vyčerpaná během dvou minut. Je registrováno 5610 žádostí, zřejmě tam ale budou nějaké duplicity," hlásila Frintová krátce po 10:00. K 12:15 bylo podle ní podáno už 11.000 žádostí. "Navýšení alokace budeme konzultovat s ministerstvem životního prostředí," uvedl náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO).

Středočeský kraj je druhým regionem, v němž lze žádosti ve třetí vlně podávat, jako první žádosti podávali lidé na severní Moravě. Nachystané peníze tam lidé vyčerpali za 54 vteřin.

Příjem žádostí začal dnes v 10:00 prostřednictvím webového prohlížeče na portálu Středočeského kraje. Nejpozději do 20 pracovních dnů musejí lidé podepsanou žádost v papírové podobě doručit na adresu krajského úřadu.

Nová vlna výměn kotlů je určena na období do roku 2023. Pro mladé lidi od 18 do 29 let a seniory nad 65 let v takzvaných prioritních obcích kraj připravil zálohové platby, tedy oproti minulosti jim nebude celá dotace proplácena až dodatečně po výměně kotle.

V prioritních obcích je zvýšená koncentrace emisí. Tato možnost zálohové platby se týká i devíti plošně vybraných ekonomicky slabších regionů. Nárok na předfinancování mají také handicapovaní bez omezení věku.

Předmětem podpory je výměna kotle na uhlí a na dřevo, které jsou v první a druhé emisní třídě na pevná paliva s ručním přikládáním, za kotle na biomasu, automatický kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel anebo tepelné čerpadlo. Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu tak již nebude podporován, jako tomu bylo v minulosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Balíček proti suchu. STAN chce sloučit ministerstva zemědělství a…

19.06.2019 10:30 Poslanci Starostů a nezávislých (STAN) chtějí sloučit ministerstva zemědělství a životního…

Nálety kůrovců jsou nejhorší v historii. Ohrožena je polovina smrkových…

18.06.2019 12:51 Pokud se naplní krizové scénáře, mohlo by být letos napadeno kůrovcem 500.000 hektarů smrkových…

Do Česka se vrací sucho. Následky budou dramatické, ukazuje mapa

17.06.2019 16:28 Do české krajiny se po deštivém květnu vrací sucho. Červen totiž přináší tropické teploty a jen…

Květnové srážky nestačily, půdní sucho je na třetině území

13.06.2019 17:54 Půdní sucho je nyní na 35 procentech území, nástupem horkého června se zhoršil stav půdní vláhy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama