Kde jsou Babišovy "motýle"? Hmyz je v Česku skutečně v ohrožení

Výrok předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), v němž si postěžoval na nedostatek hmyzu v krajině, se stal hitem sociálních sítí. Jenže výrok komicky parodující specifický projev premiéra, kdy občas mícha češtinu a slovenštinu, ukazuje na závažný problém českého životního prostředí.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ubývají nejen motýli, ale i mouchy
doporučujeme

"My chceme znovu motýle!" zvolal mimo jiné Babiš, který dlouhodobě podnikal v zemědělství, jelikož do jeho svěřenského fondu patří největší česká firma koncern Agrofert, který podniká především v zemědělství a potravinářském průmyslu.

Dříve běžné druhy po celé zemi jako modrásek obecný anebo hnědásek osikový, který žije už pouze v poslední populaci v Polabí, jsou nyní ohrožené.

Problémy nehrozí jen motýlům, ale také dalšímu běžnému hmyzu jako jsou čmeláci, mouchy, včely apod. Z vlastní zkušenosti se může zamyslet například každý řidič. Jak často je potřeba očistit přední sklo od sražených mušek? Dříve pravidelný problém motoristů je dnes takřka zapomenut.

„Vymření úplně nehrozí, ale čísla jsou alarmující. Je to velký problém. Když budeme mít čtvrtinu hmyzu, než jsme měli dříve, může to vést ke kolapsu ekosystému,“ uvedl pro idnes.cz David Storch z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

Jedním z alarmujících příkladů narušeného ekosystému je přemnožení lýkožrouta smrkového, které vedlo ke kůrovcové kalamitě. Smrkové monukultury totiž zapříčinily katastrofické rozmnožení brouka.

Nedostatek hmyzu způsobuje pro řadu dalších živočichů problémy s potravou, jelikož se hmyzem živí, tím se narušuje celý potravinový koloběh, který může ohrozit i člověka.

Podobný efekt na hmyz mají i monokultury našeho zemědělství. Mechanizované zemědělství zaměřené především na pěstování řepky způsobuje úbytek životního prostoru hmyzu.

Úbytek životního prostoru způsobují i přešlechtěné zahrádky s anglickými krátce posekanými trávníky a exotickými dřevinami, v nichž tuzemský hmyz nežije. Odborníci však doporučují sekat travní porosty méně často, čímž se životní prostor pro "motýle" a další hmyz rozšíří.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha v pohotovosti. Ekologičtí aktivisté se přilepili na magistrálu…

12.10.2019 18:51 Aktualizováno Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali dnes před 16:00 téměř na 40 minut…

Jak přísné bude omezení zplodin? Ministr Brabec řekl, na čem se EU dohodla

04.10.2019 20:29 Aktualizováno Evropská unie nebude na prosincové klimatické konferenci v Chile prezentovat přísnější závazek…

Kdo zaplatí škody po hraboších? Ministerstva si věc přehazují jako horký…

02.10.2019 15:21 Zemědělcům postiženým zvýšeným výskytem hrabošů by škody mělo podle sněmovního zemědělského výboru…

Faltýnek se zlobí kvůli hrabošům: Škody by mělo platit životní prostředí

02.10.2019 10:45 Odškodnění pro zemědělce za škody způsobené hrabošem by mělo zaplatit ministerstvo životního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama