Kde jsou Babišovy "motýle"? Hmyz je v Česku skutečně v ohrožení

Výrok předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), v němž si postěžoval na nedostatek hmyzu v krajině, se stal hitem sociálních sítí. Jenže výrok komicky parodující specifický projev premiéra, kdy občas mícha češtinu a slovenštinu, ukazuje na závažný problém českého životního prostředí.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ubývají nejen motýli, ale i mouchy
doporučujeme

"My chceme znovu motýle!" zvolal mimo jiné Babiš, který dlouhodobě podnikal v zemědělství, jelikož do jeho svěřenského fondu patří největší česká firma koncern Agrofert, který podniká především v zemědělství a potravinářském průmyslu.

Dříve běžné druhy po celé zemi jako modrásek obecný anebo hnědásek osikový, který žije už pouze v poslední populaci v Polabí, jsou nyní ohrožené.

Problémy nehrozí jen motýlům, ale také dalšímu běžnému hmyzu jako jsou čmeláci, mouchy, včely apod. Z vlastní zkušenosti se může zamyslet například každý řidič. Jak často je potřeba očistit přední sklo od sražených mušek? Dříve pravidelný problém motoristů je dnes takřka zapomenut.

„Vymření úplně nehrozí, ale čísla jsou alarmující. Je to velký problém. Když budeme mít čtvrtinu hmyzu, než jsme měli dříve, může to vést ke kolapsu ekosystému,“ uvedl pro idnes.cz David Storch z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

Jedním z alarmujících příkladů narušeného ekosystému je přemnožení lýkožrouta smrkového, které vedlo ke kůrovcové kalamitě. Smrkové monukultury totiž zapříčinily katastrofické rozmnožení brouka.

Nedostatek hmyzu způsobuje pro řadu dalších živočichů problémy s potravou, jelikož se hmyzem živí, tím se narušuje celý potravinový koloběh, který může ohrozit i člověka.

Podobný efekt na hmyz mají i monokultury našeho zemědělství. Mechanizované zemědělství zaměřené především na pěstování řepky způsobuje úbytek životního prostoru hmyzu.

Úbytek životního prostoru způsobují i přešlechtěné zahrádky s anglickými krátce posekanými trávníky a exotickými dřevinami, v nichž tuzemský hmyz nežije. Odborníci však doporučují sekat travní porosty méně často, čímž se životní prostor pro "motýle" a další hmyz rozšíří.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka se vrací sucho. Následky budou dramatické, ukazuje mapa

17.06.2019 16:28 Do české krajiny se po deštivém květnu vrací sucho. Červen totiž přináší tropické teploty a jen…

Květnové srážky nestačily, půdní sucho je na třetině území

13.06.2019 17:54 Půdní sucho je nyní na 35 procentech území, nástupem horkého června se zhoršil stav půdní vláhy,…

Lesům ČR prudce klesl zisk, kůrovec sežral dřevo za miliardy

13.06.2019 13:51 Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08…

Ochrana vody bude v ústavě? Ministerstvo si nechá zpracovat posudek

12.06.2019 15:00 Ministerstvo zemědělství si nechá zpracovat posudek o možnosti zakotvit do Ústavy ochranu vody. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama