Na ekologickou spolupráci Norska a Česka půjdou dva miliony

Nová dotační výzva Trolltunga z norských fondů podpoří vzájemnou spolupráci a výměnu zkušeností mezi Norskem a Českem v životním prostředí. Na spolupráci institucí je v první výzvě vyčleněno 2,6 milionu korun, ze kterých je možné uhradit například vzdělávací stáže či konference. V tiskové zprávě o tom informoval zprostředkovatel norských fondů v Česku Státní fond životního prostředí (SFŽP), který výzvu spolu s ministerstvem životního prostředí vyhlásil.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo životního prostředí
doporučujeme

Norské a české instituce by měly spolupracovat na tématech, jako jsou klimatická změna, znečištění ovzduší, zatížení vodstva mikrojedy a úbytek biodiverzity. Žádosti přijímá SFŽP od 3. července na stránkách výzvy. Hlásit se mohou komerční i nekomerční subjekty či nevládní neziskové organizace.

Výše podpory se pohybuje od 26 do 390 tisíc korun podle zaměření a rozsahu aktivity. Dotace pomůže žadateli pokrýt veškeré náklady na iniciativu, tedy 100 procent výdajů. Podmínkou je existence norského partnera a vazba na ochranu životního prostředí, uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman. Z prostředků je možné uhradit aktivní spolupráci na přípravě mezinárodní konference nebo přípravu setkání českých a norských partnerů, dále také sběr a zpracování dat, studie, publikace, propagační materiály a výstavy.

Výzva čerpá prostředky z takzvaného Bilaterálního fondu, jehož cílem je podporovat nástroje vzniklé v rámci fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska v letech 2014 až 2021.

Životní prostředí je podle SFŽP v současnosti jednou z priorit programového období Fondů EHP a Norska. Míří do něj největší část prostředků z celkových pěti miliard korun určených pro Česko. Zhruba 800 milionů korun pomůže financovat inovativní řešení v ochraně ekosystémů, monitoring znečištění ovzduší, aplikaci pilotních opatření v boji proti znečištění vodních toků zbytky léčiv či zmírňování negativních projevů změny klimatu v sídlech.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hraboší katastrofa. Hlodavec devastuje jih Moravy, přenáší řadu chorob

16.07.2019 16:25 Úrodu obilí na jižní Moravě letos možná víc než sucho decimují hraboši. Čtyři suché roky z…

Sucho v Česku má katastrofální následky, úrodu navíc decimují hraboši

15.07.2019 16:43 Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky.…

Mela před úřadem vlády: Aktivisté se připoutali k budově, zakročila policie

12.07.2019 16:43 Tři aktivisté z hnutí Extinction Rebellion se dnes na necelou hodinu připoutali k budově úřadu…

Češi dýchají jed: Oxid dusičitý zamořuje Prahu, Brno a Plzeň. Hrozí…

10.07.2019 13:02 Oxidem dusičitým je nejvíce znečištěno ovzduší v Praze, konkrétně v místě křížení Sokolské a Ječné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama