Na ekologickou spolupráci Norska a Česka půjdou dva miliony

Nová dotační výzva Trolltunga z norských fondů podpoří vzájemnou spolupráci a výměnu zkušeností mezi Norskem a Českem v životním prostředí. Na spolupráci institucí je v první výzvě vyčleněno 2,6 milionu korun, ze kterých je možné uhradit například vzdělávací stáže či konference. V tiskové zprávě o tom informoval zprostředkovatel norských fondů v Česku Státní fond životního prostředí (SFŽP), který výzvu spolu s ministerstvem životního prostředí vyhlásil.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo životního prostředí
doporučujeme

Norské a české instituce by měly spolupracovat na tématech, jako jsou klimatická změna, znečištění ovzduší, zatížení vodstva mikrojedy a úbytek biodiverzity. Žádosti přijímá SFŽP od 3. července na stránkách výzvy. Hlásit se mohou komerční i nekomerční subjekty či nevládní neziskové organizace.

Výše podpory se pohybuje od 26 do 390 tisíc korun podle zaměření a rozsahu aktivity. Dotace pomůže žadateli pokrýt veškeré náklady na iniciativu, tedy 100 procent výdajů. Podmínkou je existence norského partnera a vazba na ochranu životního prostředí, uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman. Z prostředků je možné uhradit aktivní spolupráci na přípravě mezinárodní konference nebo přípravu setkání českých a norských partnerů, dále také sběr a zpracování dat, studie, publikace, propagační materiály a výstavy.

Výzva čerpá prostředky z takzvaného Bilaterálního fondu, jehož cílem je podporovat nástroje vzniklé v rámci fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska v letech 2014 až 2021.

Životní prostředí je podle SFŽP v současnosti jednou z priorit programového období Fondů EHP a Norska. Míří do něj největší část prostředků z celkových pěti miliard korun určených pro Česko. Zhruba 800 milionů korun pomůže financovat inovativní řešení v ochraně ekosystémů, monitoring znečištění ovzduší, aplikaci pilotních opatření v boji proti znečištění vodních toků zbytky léčiv či zmírňování negativních projevů změny klimatu v sídlech.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové zákony o odpadech? Ministerstvo si pospíšilo, ekologové jsou zaskočeni

20.10.2019 17:55 Čtyři nové odpadové zákony se po dlouhé přípravě dostanou v nejbližších týdnech na jednání vlády.…

Kvůli ochraně vody se změní ústava? Právníci souhlasí, MZe sepíše…

20.10.2019 13:27 Experti z Právnické fakulty Univerzity Karlovy (UK) ve svém finálním stanovisku doporučili, aby se…

Klima v Česku se rapidně změní. Zachrání nás agrolesnictví?

20.10.2019 10:04 Vysazování stromořadí na lánech polí, tedy jedna z podob agrolesnictví, je v Česku v začátcích, ale…

Češi sázeli stromy. Den za obnovu lesa přilákal davy, dorazili i dva…

19.10.2019 18:39 Aktualizováno Zhruba 31.000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala dnešní akce Den za obnovu lesa.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama