Aktivisté zablokovali vstup do chvaletické elektrárny

Několik desítek ekologických aktivistů, kteří protestují proti prodloužení provozu chvaletické elektrárny, zablokovalo dnes odpoledne hlavní vjezd do elektrárny. Další desítky se jich utábořili u vedlejšího vjezdu. Okupace potrvá minimálně do rána, možná déle, řekl ČTK Jan Polášek z iniciativy Občané za konec doby uhelné.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Aktivisté blokují elektrárnu Chvaletice
doporučujeme

Podle mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Mariky Volfové je to pokojný protest proti prodloužení funkce elektrárny. Ani ona neupřesnila, jak dlouho potrvá. Pokojný protest považují aktivisté za jeden z možných způsobů, jak na problém elektrárny upozornit.

Demonstrace začala dnes dopoledne v Řečanech nad Labem, odkud se protestní průvod vydal ke chvaletické elektrárně, kde následovaly proslovy. Po cestě zpátky část lidí začala okupovat prostor před hlavní bránou. Aktivisté mají na sobě bílé overaly, někteří roušky, s sebou pak spací pytle a karimatky. U brány umístili kovovou konstrukci, na které ve vaku visí jedna z aktivistek.

Aktivisté vyvěsili na sloupy transparent s logem Severní energetické a s nápisem "Ničíme klima ve dne v noci". Je je parafrází na nedaleký reklamní slogan společnosti "Elektřina ve dne v noci". Další protestní transparenty postupně přidávají.

Mluvčí holdingu Gabriela Sáričková řekla, že elektrárna prochází modernizací za několik miliard, nedávno odvrátila v části středních Čech black out, takže nerozumí tomu, proč aktivisté protestují. Že něco podniknou, společnost předpokládala. Blokáda nijak neomezuje provoz, řekla mluvčí novinářům.

Od čtvrtka do neděle je nad elektrárnou vyhlášená bezletová zóna. Na aktivisty celý den dohlíží policie. Přes den je kontrovaly dva policejní vrtulníky. Před elektrárnou hlídkují policejní transportéry s těžkooděnci. Policie vyzvala aktivisty, aby umožnili vjezd případným vozidlům integrovaného záchranného systému i komukoliv jinému do elektrárny. Podle mluvčí policie Markéty Janovské aktivisté informace dostali, víc policie dělat nebude.

Protesty mají upozornit na to, že stát selhává při řešení klimatické krize. "Místo ochrany klimatu a našeho zdraví jde na ruku uhlobaronům," míní aktivisté. Příkladem podle nich může být právě pondělní rozhodnutí krajského úřadu, který udělil provozovatelům elektrárny výjimku z evropských limitů znečištění, aby mohli elektrárnu provozovat dále.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en). Elektrárna nedávno dostala od kraje výjimku na limity oxidů rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit od srpna 2021. Rozhodnutí není pravomocné. Hnutí Greenpeace se odvolá k ministerstvu životního prostředí. Chvaletickou elektrárnu berou aktivisté jako precedens, protože řada elektráren nesplňuje nové emisní limity.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hraboší katastrofa. Hlodavec devastuje jih Moravy, přenáší řadu chorob

16.07.2019 16:25 Úrodu obilí na jižní Moravě letos možná víc než sucho decimují hraboši. Čtyři suché roky z…

Sucho v Česku má katastrofální následky, úrodu navíc decimují hraboši

15.07.2019 16:43 Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky.…

Mela před úřadem vlády: Aktivisté se připoutali k budově, zakročila policie

12.07.2019 16:43 Tři aktivisté z hnutí Extinction Rebellion se dnes na necelou hodinu připoutali k budově úřadu…

Češi dýchají jed: Oxid dusičitý zamořuje Prahu, Brno a Plzeň. Hrozí…

10.07.2019 13:02 Oxidem dusičitým je nejvíce znečištěno ovzduší v Praze, konkrétně v místě křížení Sokolské a Ječné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama