Aktivisté zablokovali vstup do chvaletické elektrárny

Několik desítek ekologických aktivistů, kteří protestují proti prodloužení provozu chvaletické elektrárny, zablokovalo dnes odpoledne hlavní vjezd do elektrárny. Další desítky se jich utábořili u vedlejšího vjezdu. Okupace potrvá minimálně do rána, možná déle, řekl ČTK Jan Polášek z iniciativy Občané za konec doby uhelné.

Aktivisté blokují elektrárnu Chvaletice
doporučujeme

Podle mluvčí iniciativy Občané za konec doby uhelné Mariky Volfové je to pokojný protest proti prodloužení funkce elektrárny. Ani ona neupřesnila, jak dlouho potrvá. Pokojný protest považují aktivisté za jeden z možných způsobů, jak na problém elektrárny upozornit.

Demonstrace začala dnes dopoledne v Řečanech nad Labem, odkud se protestní průvod vydal ke chvaletické elektrárně, kde následovaly proslovy. Po cestě zpátky část lidí začala okupovat prostor před hlavní bránou. Aktivisté mají na sobě bílé overaly, někteří roušky, s sebou pak spací pytle a karimatky. U brány umístili kovovou konstrukci, na které ve vaku visí jedna z aktivistek.

Aktivisté vyvěsili na sloupy transparent s logem Severní energetické a s nápisem "Ničíme klima ve dne v noci". Je je parafrází na nedaleký reklamní slogan společnosti "Elektřina ve dne v noci". Další protestní transparenty postupně přidávají.

Mluvčí holdingu Gabriela Sáričková řekla, že elektrárna prochází modernizací za několik miliard, nedávno odvrátila v části středních Čech black out, takže nerozumí tomu, proč aktivisté protestují. Že něco podniknou, společnost předpokládala. Blokáda nijak neomezuje provoz, řekla mluvčí novinářům.

Od čtvrtka do neděle je nad elektrárnou vyhlášená bezletová zóna. Na aktivisty celý den dohlíží policie. Přes den je kontrovaly dva policejní vrtulníky. Před elektrárnou hlídkují policejní transportéry s těžkooděnci. Policie vyzvala aktivisty, aby umožnili vjezd případným vozidlům integrovaného záchranného systému i komukoliv jinému do elektrárny. Podle mluvčí policie Markéty Janovské aktivisté informace dostali, víc policie dělat nebude.

Protesty mají upozornit na to, že stát selhává při řešení klimatické krize. "Místo ochrany klimatu a našeho zdraví jde na ruku uhlobaronům," míní aktivisté. Příkladem podle nich může být právě pondělní rozhodnutí krajského úřadu, který udělil provozovatelům elektrárny výjimku z evropských limitů znečištění, aby mohli elektrárnu provozovat dále.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en). Elektrárna nedávno dostala od kraje výjimku na limity oxidů rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit od srpna 2021. Rozhodnutí není pravomocné. Hnutí Greenpeace se odvolá k ministerstvu životního prostředí. Chvaletickou elektrárnu berou aktivisté jako precedens, protože řada elektráren nesplňuje nové emisní limity.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud nebude řešit jed na hraboše Stutox, platnost nařízení vypršela

04.08.2020 08:58 Ústavní soud se už nebude zabývat návrhem senátorů na zrušení nařízení, které umožňovalo povrchově…

Sucho v severozápadních Čechách se prohlubuje, zemědělci očekávají velké…

27.07.2020 16:56 Vzhledem k vysokým letním teplotám a menší intenzitě srážek se v severozápadních Čechách v minulém…

Kůrovec zasáhl 47 procent katastrů. Ministerstvo aktualizovalo červenou…

27.07.2020 16:42 Kůrovcem je mimořádně silně zasaženo či bezprostředně ohroženo 47 procent katastrálních území v…

"Konec depky z řepky!" Ekologičtí aktivisté pochodovali Prahou,…

26.07.2020 17:09 Aktualizováno Stovky lidí se dnes na pražském Malostranském náměstí sešly na demonstraci ekologických sdružení.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama